Výnimkou nie sú ani dospelí, ktorí trebárs v detstve dodržiavali všetky rady rodičov, lenže teraz ich trápia bolesti chrbta. V článku píše autor, že až jedna tretina žiakov má chybné držanie tela. Bolesti chrbta v niektorej jeho časti trápi podľa odhadov až 80 percent všetkých ľudí. Neplatí ale, že všetci majú nejaký zdravotný problém s chrbticou. Väčšina si spôsobuje bolesti sama tým, ako chodí, sedí, stojí, obracia sa, skláňa hlavu, ako sa pohybuje. Navyše röntgen nič neukáže, ba ani ultrazvuk. Bolesti hlavy a chrbta sú už také bežné, že si vyžiadali vznik nového odvetvia medicíny, ktoré sa zameriava práve na to, aby sa pacienti naučili, aké sú správne polohy pri státí, sedení, chôdzi i dvíhaní predmetov. Podľa talianskych lekárov a terapeutov sa títo nesústreďujú iba na polohu tela, ale zaoberajú sa v rámci svojej špecializácie aj základmi neurofyziológie, psychofyziológie, ortopédie, rehabilitácie, psychosomatického lekárstva a vedy o rovnováhe. Na vzpriamenú chôdzu totiž pôsobí aj duševný stav rovnako ako žalúdočné bolesti, ochabnuté svaly alebo schopnosť udržiavať rovnováhu. Mnohí si poviete: aký vplyv má môj psychický stav na postoj môjho tela? Práve vplyv psychiky je už dlho známy. Napríklad sebavedomý človek stojí vzpriamene, hlavu drží hore. Sami na sebe môžete pozorovať, že ak vás niečo trápi, ste smutní, nie je vám do spevu a tak reaguje aj vaše telo: skláňate hlavu k zemi, ramená idú samy dopredu, vyhrbíte sa. Spomínaní odborníci si myslia, že to môže pôsobiť aj opačne: ak máte problém, vystrite sa, zdvihnite hlavu, vytiahnite sa hore a hneď sa budete lepšie cítiť!
Na to, aby sme si skontrolovali, čo poskytujeme svojmu telu v práci, počas odpočinku, doma, nepotrebujeme odborníkov. Ak nepracujeme fyzicky, ale v kancelárii, celý deň presedíme za stolom. Darmo, stávame sa "človekom sedavým", čo sa už pomaly označuje ako charakteristika nového tisícročia. Doma sedíme pri televízii, alebo presúvame z jednej stoličky na druhú. Ak je stolička tvarovaná, telo sa jej prispôsobuje. Svaly sa skracujú, tie, ktoré nevyužívame, ochabujú a už vzniká nerovnováha, objavujú sa problémy pri inej polohe, začínajú bolesti chrbta i hlavy.
Čo je proti tomu? Ak nemáte zdravotné problémy, pomoc je veľmi jednoduchá: pohyb, pohyb, pohyb. Pomôže aj častá zmena polohy, ak nemusíte niekoľko hodín sedieť kvôli práci, urobte si častejšie prestávky a prejdite sa po kancelárii. Dobrá stolička je tiež dôležitá, preto netreba na nej šetriť. V ostatnom čase sa rozširuje cvičenie na veľkých nafukovacích loptách (dostať ich na vašom trhu), ktoré sa osvedčili pri takýchto bolestiach chrbta. Kto sa odváži pochodiť si po byte niekoľkými knižkami na hlave, urobí dobre pre správne držanie tela. Ak má aj vaše dieťa chybné držanie tela, cvičte spolu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.