verejnosti. Jedni boli za zrušenie umelého prerušenia tehotenstva, iní proti. Vo všetkých pádoch sa v tejto súvislosti skloňovalo aj ďalšie cudzie slovo - antikoncepcia, a to najmä v spätosti so ženami. Hormonálne tabletky, ktorými sa ženy nedobrovoľne dobrovoľne napchávajú už od rannej mladosti, boli v týchto debatách predstavované takmer ako samojediný spôsob ochrany pred počatím (aj keď nie stopercentný). Prezervatívy, teda mužský spôsob antikoncepcie, ostával kdesi na okraji všetkých múdrych názorov. A o mužskom zodpovednom prístupe k sexu nehovoril takmer nikto.
S unikátnym a takmer až neuveriteľným objavom, ktorý by mal uchrániť ženy pred tabletkami otrávenými vnútornosťami, prišiel nedávno, zatiaľ len na odbornú verejnosť, nemecký farmaceutický priemysel. Po dlhoročnom štúdiu ľudského organizmu počas pohlavného aktu i mnohých pokusoch na dobrovoľníkoch tím farmaceutov, vedený doktorom Henrichom Kirschenblatom, objavil antikoncepciu, vhodnú pre oboch partnerov.
Sú ňou špeciálne kvapky do nosa, ktorých zloženie je zatiaľ pred obyčajnými smrteľníkmi utajované.
Známy je však princíp pôsobenia tohto prostriedku proti neželanému tehotenstvu. Vychádza z objavu rakúskeho fyziológa Helmuta Kelermana, ktorý v roku 1989 zistil, že v ľudskom nose sa nachádza systém nervových buniek, vysielajúci počas pohlavného aktu impulz do spánkového laloku v mozgu (systém dostal pomenovanie podľa svojho objaviteľa Kelermanove zóny). A práve tieto bunky zachytávajú látky, ktoré sa v nose (!) uvoľňujú počas súlože a vysielajú signál do mozgových lalokov, že nadišla vhodná chvíľa na oplodnenie.
Aj ďalšie závery výskumov pána Kelermana pripomínajú skôr dej vedecko-fantastického filmu. Podľa neho sa totiž spermie nedostávajú k vajíčku náhodu. Tie ich k sebe vraj lákajú - svojou vôňou.
Ľudský organizmus pripomína šetrného hospodára, ktorý nemrhá zbytočne svojimi silami, ale si ich šetrí na nevyhnuté prípady. Jedným z takýchto prípadov je podľa doktora Kelermana i proces pohlavného aktu.
Práve túto schopnosť organizmu má využívať najnovšia generácia antikoncepčného prostriedku. Spomínané kvapky do nosa totiž pôsobia na Kelermanove zóny, ktoré tak aj pri najvášnivejšom sexe nie sú schopné vyslať signál na oplodnenie. V praxi by to malo vyzerať asi tak, že ak si kvapky aplikuje žena, jej vajíčko nevydá vôňu a spermie ho jednoducho nenájdu. V prípade, že kvapky užije muž, jeho spermie zase stratia "čuch" a zároveň i schopnosť nájsť vajíčko, ktoré by oplodnili.
A na záver ešte jedna neuveriteľná skutočnosť(?): ako preukázali doterajšie výskumy na dobrovoľníkoch, táto prevratná metóda antikoncepcie sa ukázala byť stopercentne efektívna.
Autor: Valéria HOLINKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.