vysoký úver dokážu splácať. Rovnako aj obce, ktoré majú vysoké dlhy a tie im tým, že nesplácajú úvery ani úroky z nich, neustále narastajú. Do finančných problémov sa dostali vlastnou vinou a iba vlastným úsilím sa z nich môžu dostať. Povedal to predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora.
Jediným východiskom z nedobrej situácie pre zadlžené obce je - ako povedal M. Sýkora pre TASR, získanie dlhodobého úveru od finančnej inštitúcie, ktorý by pri nízkej úrokovej miere obec splácala 15 až 20 rokov. Ak zo svojich prostriedkov zabezpečili akcie, na ktoré im financie, alebo časť z nich sľúbil uhradiť štát, musia ich od neho dôrazne žiadať. Podarí sa im to však iba vtedy, ak na to budú mať hodnoverné argumenty. Nájsť nejaké všeobecne platné systémové riešenie problémov zadlžených obcí je nemožné.
Predseda ZMOS konštatoval, že zabezpečiť chod obcí, ktoré majú dlh a chýbajú im financie, je veľmi náročné. Zadlženie pritom väčšinou spôsobili ich minulí predstavitelia, ktorí síce požičané financie neukradli, ale prijali nesprávne rozhodnutia. Aby sa tak v budúcnosti už nestalo, v rámci reformy verejnej správy pripravujú opatrenie, ktoré obciam neumožní, aby sa preúverovali. Obec dostane iba taký úver, ktorý bude reálne schopná splatiť počas piatich až desiatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.