alarmujúcich správ z regiónov. "Dal som kompletne preveriť nemocnice, nikto nehrozí žiadnou exekúciou nemocnici v Humennom ani v Krupine," povedal minister zdravotníctva Roman Kováč. Skutočne exekvované boli podľa neho len nemocnice v Šamoríne, Nových Zámkoch, Trstenej a Nemocnica L. Pasteura v Košiciach.
Podľa neho sa štátne podniky odpojením nemocníc od energií dopúšťajú trestného činu všeobecného ohrozenia. "Vypnutie elektriny, plynu znamená priame ohrozenie života ľudí, ktorí sú v nej ošetrovaní," povedal.
Zároveň kritizoval vedenie tých štátnych podnikov, ktoré sa rozhodli vymáhať svoje dlhy exekúciou. "Je to podľa mňa veľmi krátkozraké. Takéto exekúcie by vyvolali domino efekt - vodárne budú exekvovať nemocnice, tie sa budú snažiť získať peniaze od svojich dlžníkov, teda začnú exekvovať zdravotné poisťovne. Tie budú vymáhať peniaze od svojich neplatičov, napríklad železníc. V prípade exekúcie železníc sa železnica na druhý deň zastaví. Naozaj by sa tu na istý čas zastavil život," povedal.
Situáciu by malo vyriešiť urýchlené začatie započítavania vzájomných pohľadávok medzi štátnymi podnikmi. "Vláda začne situáciu urýchlene riešiť. Už v pondelok by sa mala zísť porada zainteresovaných ministrov, na ktorej by sa mal dohodnúť postup pri vzájomnom započítavaní. Na staré dlhy nemocníc sa v súlade s vládnym uznesením použijú prostriedky z privatizácie."
K 31. decembru boli dlhy nemocníc 12 miliárd 25 miliónov 435-tisíc korún. Najviac dlhujú za lieky, Sociálnej poisťovni, Národnému úradu práce, elektrárňam, vodárňam, plynárňam a telekomunikáciám.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.