(HDP) na obyvateľa tu dosahuje 99 percent priemeru Európskej únie (EÚ) a bohatším regiónom je iba Praha, ktorá dosahuje 115 percent úrovne EÚ. Vyplýva to zo štatistických údajov, ktoré včera v Bruseli zverejnil Eurostat.
V 41 z celkového počtu 53 regiónov stredo- a východoeurópskych štátov je hodnota HDP na obyvateľa pod hranicou 50 percent priemeru únie. V desiatke najbohatších regiónov je Bratislava na druhom mieste za Prahou, Českú republiku však zastupujú ešte ďalšie štyri regióny - juhozápadné Čechy (57 percent), Ostravsko (57), juhovýchodné Čechy (53) a severozápadné Čechy (53). Okrem toho sú v desiatke dva maďarské a po jednom regióne zo Slovinska a Poľska.
Okrem Prahy a Bratislavy však žiadny iný región nedosahuje ani 75 percent úrovne EÚ. Desiatku najchudobnejších regiónov, kde sa HDP na obyvateľa pohybuje od 22 do 26 percent úrovne EÚ, tvoria okrem jedného poľského regiónu len oblasti Bulharska a Rumunska. V štatistike podľa krajín má najvyšší HDP na obyvateľa Slovinsko (69 percent), nasleduje Česko (60 percent) a Slovensko s Maďarskom (po 49 percent).
Z ďalších slovenských regiónov dosahuje Západné Slovensko 44, Stredné Slovensko 42 a Východné Slovensko 39 percent z priemernej úrovne HDP na obyvateľa v EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.