a zdravotníckeho materiálu.
"Ide o prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktoré sú veľmi prísne účelovo viazané. Nemôžme ich použiť na nič iné, len na vyrovnanie niekoľko rokov starých pohľadávok. Konkrétne ide o 134-tisíc korún za rok 1996 a o 852-tisíc korún za rok 1997. Ak by sme nevyčerpali celú poskytnutú sumu, zostatok sme povinní vrátiť späť na bankový účet, informovala ekonómka gelnickej nemocnice Ing. Erika Gregová.
Napriek tomu, že nemocnica takto vyrovná aspoň časť svojich záväzkov, povestný tŕň z päty jej táto suma nevytiahne. Dodávateľom spomínaných liekov a zdravotníckeho materiálu totiž dlhuje dohromady zhruba šesť miliónov korún. Celková zadĺženosť sa však na konci vlaňajška vyšplhala na 29 miliónov korún a z mesiaca na mesiac stále viac narastá. Ako je všeobecne známe, jedným z hlavných dôvodov je fakt, že zdravotné poisťovne výrazne znížili nemocniciam úhrady. "Dá sa to povedať tak, že ako sa zvyšujú dlhy poisťovní voči nemocnici, tak narastajú naše dlhy voči dodávateľom. A preto nám nepomáhajú ani zavedené úsporné opatrenia. Napríklad v roku 1999 sme ušetrili šesť percent a vlani tri percentá nákladov, hovorí Ing. Gregová.
Takáto nepriaznivá finančná situácia, ktorá trápi väčšinu nemocníc je však jedným z argumentov, ktoré najčastejšie odznievajú v súvislosti s reformou zdravotníctva. Zrušenie takýchto nemocníc by vraj malo priniesť pozitívny ekonomický efekt. Takéto informácie vyvolávajú na verejnosti rôzne diskusie a inak tomu nie je ani v Gelnickom okrese. Kým niektorým obyvateľom by zrušenie gelnickej NsP neprekážalo, iní sú vehementne proti tomuto kroku a považujú ho za nezmyselný.
"Dá sa povedať, že boj o redukciu nemocníc tu bol už pred desiatkami rokov. Veď ešte za čias kedy bol Spiš zastrešený len jediným, Novoveským okresom tu boli štyri nemocnice a stále sa polemizovalo o tom, ktorá z nich je menej dôležitá. Gelnická nemocnica bola vždy označená za potrebnú a to nie pre svoju silu, ale pre geografickú polohu. Takýto rozsiahly okres, s rozmanitým terénom jednoducho nemôže zostať bez nejakého zdravotníckeho zariadenia. Aj teraz bude nevyhnutné túto problematiku prebrať a posúdiť s vecného hľadiska, povedal na margo problematiky prednosta Okresného úradu v Gelnici Michal Kuchta.
Ako v boji o udržanie sa gelnická nemocnica obstojí zatiaľ nie je jasné. Väčšinu obyvateľov okresu však vôbec neteší myšlienka na to, že v prípade potreby by ich museli náhle dopravovať do štyridsať a viac kilometrov vzdialených Košíc, či Spišskej Novej Vsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.