Prešov - Ako sme uz informovali, pocas výcviku na 34. leteckej základni v Prešove - Niznej Šebastovej došlo v stredu popoludní k pádu dvanásťročného
Bohdan Kuzyšin
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vojenského transportného vrtuľníka Mi-17 ruskej výroby s tromi pilotmi I. triedy na palube. Šetrenie mimoriadnej udalosti osemčlenná odborná komisia náčelníka Generálneho štábu Armády SR ešte neukončila. Isté veci bolo totiž potrebné odoslat aj na expertízu. K nehode sa včera vyjadril veliteľ základne plukovník Marián Dzurilla (na obr.). "V prípade pilotov ide o vojenských profesionálov na úrovni západoeurópskeho štandardu. Už v tomto roku všetci nalietali po viac ako dvadsať hodín," uviedol.
Bezprostredným svedkom nehody veliteľ síce nebol, lebo sa nachádzal v inom vojenskom stroji, ale keď havarovaný vrtuľník začal horieť, ponáhľal sa k nemu spolu s ďalšími vojakmi, aby pomohli postihnutým pilotom dostať sa zo stroja preč, pretože mohol vybuchnút. Pilotom, ktorí unikali cez montážny otvor v dolnej časti Mi-17, pomohli fyzicky aj morálne. Nič sa im našťastie nestalo, ale hneď ich previezli do Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach na kontrolu. Včera ich už prepustili s tým, že sú schopní ďalšej letovej činnosti.
"Po splnení prvej výcvikovej úlohy dostal pilot inkriminovaného vrtuľníka povolenie z riadiaceho strediska na zahájenie druhej úlohy, v tomto prípade nácviku prenášania brvien. Keďže sa posádka mala presunúť do iného priestoru, pilot zavesil stroj nad pristávacou dráhou. Vo výške päť až desať metrov ho začal otáčať vľavo. Vtedy aj došlo k urýchlenému rotovaniu celého vrtuľníka okolo zvislej osi, až nakoniec spadol na plochu, prevrátil sa na pravý bok a vznietil sa," vysvetloval M. Dzurilla. O dve minúty boli pri horiacom stroji aj členovia pozemnej záchrannej hotovosti a začali hasiť požiar. Napriek ich operatívnosti vo vrtulníku úplne vyhorelo zariadenie kabíny a ďalší interiér. Z technickej stránky vyzerá vrtuľník byť súci len ako druhotná surovina.
"V žiadnom prípade už nemôže byť bojaschopný. Podľa čiastočného vyjadrenia komisie všetko zatiaľ smeruje k technickej príčine nehody. Ale definitívne stanovisko ešte nemáme." Vrtuľník bol získaný v rámci deblokácie ruského dlhu a podľa veliteľa ešte nedosiahol ani tretinu svojej plánovanej životnosti. "Škodu komisia ešte nevyčíslila. V starých cenách stál tento stroj okolo 45 miliónov korún. O súčasných cenách nemám prehľad," povedal.
V priebehu niekoľkých minút po udalosti M. Dzurilla informoval o nehode aj nadriadených funkcionárov. Hneď nato veliteľ Vzdušných síl SR vydal zákaz letovej činnosti nad celým územím štátu. Zákaz platil ešte včera. Dôsledky pádu bojového vrtuľníka skúmali z ekologického hľadiska aj pracovníci odboru životného prostredia Okresného úradu v Prešove, preveruje ho aj vojenský prokurátor a Útvar vojenskej polície v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.