ale aj napriek tomu v lucernách ostalo niečo kúzelné, a tak sa dajú používať aj dnes.
Pomaly sa blíži jar a my si budeme môcť posedieť na záhradke. Žiarivé farebné svetlušky môžu pekne ozdobiť také večerné posedenie s priateľmi, či detskú oslavu narodenín.
Na sklenené lucerny použijeme obyčajné, ale aj zaujímavo tvarované fľaštičky od marmelády, či jogurtov, ktoré natrieme transparentnými farbami na sklo. Tieto vodou riediteľné farby sú väčšinou ekologicky nezávadné a preto s nimi môžu robiť aj deti. Hrdlo fľaštičiek obopína drôtik s uškom, na ktorý môžeme lucernu zavesiť na nejakú šnúru, stromovú vetvu, plot napríklad pomocou kolíčka na bielizeň. Vo vnútri nádobiek sú malé sviečky v kelímku, ktoré stačí zapáliť pred príchodom návštevy a príjemne ich prekvapiť pohľadom nahotavé farebné svetielka.
Čo potrebujeme k výrobe? Sklenené fľaštičky od marmelády či jogurtu, transparentné, vodou riediteľné farby na sklo odporúčame žltý a červený odtieň (zmiešaním docielime oranžovú) pretože tieto teplé odtieň sú príjemnejšie, štetec s mäkkým vlasom, kliešte, tenký drôtik, sviečky v kelímkoch, staré noviny
Postup pri výrobe
1. Vybrané fľaštičky dobre omyjeme vodou a Jarou, aby sme ich zbavili prípadnej mastnoty. Fľaštičky budeme farbiť vo vnútri, pretože tak sa nám s nimi bude lepšie manipulovať. Farby sú riediteľné vodou, ale sýtejší odtieň docielime, ak ich riediť nebudeme. Na dno fľaštičiek nakvapkáme vybranú farbu a otáčame ju všetkými smermi, aby farba rovnomerne pokryla steny fľašky. K natretiu vnútorného horného okraja môžeme použiť štetec. Prebytočnú farbu zlejeme do pôvodnej nádobky. Zafarbenú fľaštičku otočíme dnom nahor a postavíme ju na novinový papier. Občas ju premiestnime, aby sa k novinám neprilepila. Farba dobre zaschne asi za dva dni. Ešte väčšiu priľnavosť farby zaistíme tým, že necháme zafarbenú fľaštičku zapiecť v elektrickej trúbe asi 30 minút pri teplote 170 °C.
2. Z klbka drôtu si kus odstrihneme kliešťami, prehneme ho na polovicu a špirálovito stočíme. Stočeným drôtom ovinieme hrdlo fľaštičky a konce spojíme. Odstrihneme si ďalší kus drôtu asi 15 20 cm dlhý a opäť ho stočíme. Tento kus bude slúžiť ako ucho lucerny. Jeden koniec stočeného drôtu prevlečieme pod drôtený krúžok na hrdle lucerny a koniec zaistíme. To isté vykonáme aj s druhým koncom drôtu, avšak na opačnej strane krúžku, takže nám vznikne ucho, ako napríklad na košíku. Nakoniec do luceričiek vložíme sviečku v kelímku.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.