čo možno preložiť ako horká šťava. Antickí lekári jablčník predpisovali hlavne pri tuberkulóze a iných chorobách dýchacích ciest.
Jablčník obyčajný (Marrubium vulgare L.) z čeľade Lamiaceae je trváca, 30 až 50 cm vysoká bylina. Rastie v trsoch. Stonky sú hranaté, priame alebo vystúpavé. Na nich vyrastajú protistojné, plstnaté listy. Drobné, biele kvety sú usporiadané v nepárnych praslenoch. Čerstvá rastlina vonia za jablkami. Pôvodný areál rozšírenia tejto rastliny bol od strednej Ázie po Stredozemie. Dnes rastie takmer v celej Európe. U nás sa vyskytuje hlavne v južných oblastiach Slovenska. Pre farmaceutické účely sa pestuje. Drogou je usušená vňať zbieraná na začiatku kvitnutia Obsahuje glykozidické horčiny diterpénového typu (marrubiiín), triesloviny, slizové látky, silicu a i. Droga sa používa pri chorobách žlčníka, zlepšuje chuť k jedeniu a trávenie. Má priaznivý vplyv na nervovú sústavu a upravuje srdcovú činnosť, najmä zrýchlený a nepravidelný tep. Odporúča sa aj pri bronchitíde a prieduškovej astme, pretože má spazmolytické a expektoračné účinky. Pre spazmolytické účinky sa využíva aj pri menštruačných bolestiach. Droga je súčasťou mnohých, priemyselne vyrábaných čajovinových zmesí.
Zápar sa pripravuje z dvoch kávových lyžičiek drogy na šálku vody. Pije sa po častiach v priebehu dňa. Zápar sa môže použiť aj na obklady alebo oplachovanie pri zápalových ochoreniach kože. Prekročenie terapeutických dávok vyvoláva toxické prejavy.
Pestovanie: Jablčník obyčajný je teplo- a svetlomilný druh. Vyžaduje si ľahšie, dobre priepustné, suchšie pôdy. Porast jablčníka obyčajného je možné založiť priamym výsevom alebo priesadami. Pôda sa pripraví obvyklým, záhradníckym spôsobom. Semená sa vysievajú na jar alebo v jeseni. Hĺbka sejby je 0,5 cm, vzdialenosť medzi riadkami 40 až 50 cm Rastliny začínajú vzchádzať po 2 až 3 týždňoch. Ak nie je dostatok vlahy, táto doba sa predlžuje. Preto sa odporúča súčasne vysiať aj značkovaciu rastlinu, aby sa mohla robiť medziriadková kultivácia. K dopestovaniu sadeníc semená vysievame koncom marca do nevykurovaného fóliovníka. V tretej dekáde mája priesady dosahujú výšku 8 až 10 cm, a je ich možné vysadiť. Sadíme ich po 2 do sponu 50-60cm x 30-40 cm. Po založení porastu rastliny výdatne zavlažíme. Najdôležitejším kultivačným zásahom je pravidelné odburiňovanie. Od druhého pestovateľského roku, ak je to potrebné, sa aplikuje stredná dávka NPK. Zber sa robí v období pred kvitnutím. Výška kosenia je 5-8 cm nad zemou. Rastliny sa sušia na tienistom, dobre vetrateľnom mieste. Počas sušenia rastliny šetrne obraciame. Teplota pri sušení umelým teplom nemá presiahnuť 40 stupňov Celzia. Pri manipulácii s usušenou drogou je potrebné použiť ochranné pomôcky - okuliare a rúšku, pretože drobné, prachové čiastočky drogy dráždia sliznice.
Autor: ama
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.