Korzár logo Korzár

Ako si doma dopestovať citrón alebo mandarínku?

Otázka, s ktorou koketuje nejeden záujemca o pestovanie citrusov. Mnoho ľudí sa pokúšalo vypestovať si vlastné citrusové plody, ale vzdali sa tejto

myšlienky hneď po prvých neúspechoch. Povedzme si teda niečo o citrusoch, o ich pestovaní v bytových podmienkach, ako aj o prípadných problémoch s ktorými sa môžeme stretnúť.

Citrusy sú teplomilné dreviny. Väčšina z nich vyžaduje optimálnu teplotu 22 24 °C, ale ich aktívny rast začína už pri teplote 12 °C. Pri poklese teploty pod 10 °C prechádzajú citrusy do stavu vynúteného pokoja, ktorý znášajú bez poškodenia aj niekoľko mesiacov. V tomto stave sa spomaľujú ich životné pochody, znižuje sa príjem vody ako aj nároky na živiny, svetlo atď. a rastlina takto prečká nepriaznivé zimné obdobie. Vynútený zimný pokoj však nie je podmienkou pri ich pestovaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bytový priestor, jeho usporiadanie a mikroklíma boli realizované tak, aby zodpovedali potrebám ľudí a až snáď na nepatrné výnimky sa vôbec nepočítalo s rastlinami a ich špecifickými potrebami. Rastliny prichádzajú do prostredia, ktoré im nevyhovuje a pestovateľom neostáva nič iné než veľa svojho úsilia venovať zmierneniu následkov. Citrusy sú rastliny náročné na svetlo a preto sú v súvislosti s ním v bytových podmienkach najväčšie problémy. Citrusom musíme vynahradiť dobre osvetlené miesto v tesnej blízkosti okien smerujúcich na juhovýchod až juhozápad. Intenzita svetla smerom od okna do miestnosti však rýchlo klesá a už pri vzdialenosti 1 2 m môže byť kritická. V miestnostiach s oknami smerujúcimi na sever je svetla málo. Nedostatočná intenzita svetla sa takto stáva aj napriek dostatočnej zálievke a hnojení, limitujúcim činiteľom ich účinnosti a vedie k disharmónii fyziologických procesov, najmä vodnej prevádzky rastlín.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vegetačnom období je potrebné zabezpečiť, aby okrem dostatku svetla boli citrusy primerane zalievané a prihnojované. Pravidelné zalievanie musí zabezpečiť, aby bol koreňový obal vlhký, aby nedošlo k jeho vyschnutiu. V žiadnom prípade sa neodporúča, aby rastlina "stála vo vode", pretože by následne uhynula. Vo vegetačnom období je potrebné rastlinu prihnojiť raz za štrnásť dní použitím organického hnojiva, prípadne inými bežne dostupnými hnojivami. Zeminu pre citrusy je vhodné namiešať z jedného dielu záhradnej zeminy, jedného dielu rašeliny a jedného dielu riečneho piesku. Namiešaná zemina nesmie mať vyššiu hodnotu ako 6 pH pretože citrusy neznášajú kyslú a vápenatú zeminu.

Najväčšie problémy v pestovaní citrusov nastávajú v zime. Pomerne vysoká teplota a suchý vzduch vo vykurovaných bytoch vyvolávajú intenzívne dýchanie a nadmerné vyparovanie vody z povrchu rastlín a zeminy v kvetináčoch. Rýchle vysychanie zeminy zvádza k ďalším a ďalším zálievkam. Týmto podmienkam vysokej teploty a výdatného zalievania by zodpovedala intenzívna fotosyntéza, ku ktorej však nie je dostatok svetla. Rastlina tak predýcha viac zásobných látok ako ich vytvorí. Rastlina síce spočiatku rastie, no jej výhonky sú slabé, vytiahnuté so svetlými listami s tenkou a veľkou čepeľou. Neskoršie rastlina zhadzuje listy, prípadne kvety a plody a postupne hynie. Aby nedochádzalo k takému nepriaznivému vývoju, musíme znížiť úroveň vegetačných faktorov tak, aby zodpovedali úrovni nedostatočného osvetlenia. Preto je potrebné obmedziť zálievku a prestať s prihnojovaním. Niekedy sa pridružia ešte aj škodcovia citrusov ako napr. puklice, roztoče, vošky. Rastlinu napadnutú puklicami je potrebné mechanicky očistiť a následne ošetriť chemickými prostriedkami.

SkryťVypnúť reklamu

Klub citrusárov pri Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach Vám môže podať pomocnú ruku v poradenstve pri pestovaní citrusov a iných exotických rastlín. Dozviete sa ako sa zbaviť škodcov, aká má byť zemina, ako štepiť, prihnojovať a ošetrovať tieto rastliny. Pri rôznych akciách, ktoré poriada Botanická záhrada si môžete aj zakúpiť rastliny citrusov, kávovníka, figovníka atď., ktoré správnym pestovaním dovediete k rodivosti. Klub citrusárov sa stretáva každú prvú stredu v mesiaci v priestoroch Botanickej záhrady na Mánesovej ul. v Košiciach.

Autor: Gabriel D. JAŠÍK

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 647
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 208
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 574
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 588
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 983
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 749
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu