Pôvod: Pochádza z východnej Indie a Číny. V tropickom a subtropickom pásme rastie ako okrasný ker.
Opis: Patrí do čeľade slezovitých (Malvaceae). Ide o rastlinu rozložitého vzrastu s listami podlhovasto vajcovitými, lesklozelenými, končistými, striedavými. Kvety má stopkaté. Dosahujú priemer 10 15 cm. Bývajú jednoduché i plné, červenej, ružovej, oranžovej i žltej farby. Najčastejšie kvitnú v apríli až októbri. Kvety majú tú nevýhodu, že kvitnú veľmi krátko. V priebehu jedného dňa odkvitnú. Nahrádzajú ich však nové. V záhradníckych podnikoch sa usmerňuje vzrast rastlín tzv. morforegulátormi, t. j. chemickými látkami, ktoré spomaľujú rast, prípadne spôsobujú trpasličí vzrast rastliny. V súčasnosti poznáme asi dvesto druhov ibištekov. Cieľom šľachtenia je dosiahnuť kvety v hodnotných farbách, dobré rozkonárenie rastlín a skoré kvitnutie. Ide o obľúbenú izbovú rastlinu. Ľudovo sa nazýva "čínska ruža". Menšie ibišteky môžeme vhodne umiestniť na kvetinové stolíky, staršie rastliny umiestňujeme ako solitéry vo svetlých miestnostiach, prípadne v lete aj na terase, verande či balkóne.
Pestovanie: Vyžadujú dostatok svetla, ktoré je dôležité najmä pre rast, tvorbu a vývin kvetov. Mierne pritienenie sa odporúča iba v prípade slnečnej páľavy. Tepelné optimum v lete je 20 až 22 °C. Pri vysokých teplotách miestnosť vetráme. V lete pri nízkej vzdušnej vlhkosti rastlinám prospeje častejšie rosenie. Zálievka musí byť v priebehu vegetácie výdatná a pravidelná. Preschnutie substrátu spôsobuje žltnutie a opadávanie listov a kvetných pukov. Ibištek prezimuje najlepšie v chladnejšej miestnosti s teplotou 5 až 10 °C. Nie je to nevyhnutné. Ak však máme možnosť preniesť rastlinu na zimu do chladu a obmedziť zálievku, môžeme očakávať počas vegetácie bohatú násadu kvetov. V tomto období prihnojujeme každé dva týždne 0,2 perc. roztokom Hermavitu. Starším rastlinám skrátime na jar bočné výhonky na polovicu. Lepšie sa tak rozkonária a nové výhonky kvitnú bohatšie.
Rozmnožovanie: Ibištek rozmnožujeme vrcholovými alebo stonkovými odrezkami. Najvhodnejšie je obdobie od októbra do januára.
Presádzanie: Ibištek presádzame každý rok na jar.
Zemina: Zmes kompostu, listovky, rašeliny a piesku v pomere 1:2:1:1.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.