S nerozstrihnutými aršíkmi sa stretávame zriedka...
Prvého januára 1993 vstúpil do platnosti zákon o Národnej banke Slovenska. Do obehu sa ako prvá dostala päťdesiatkorunová bankovka. Neskôr sa do
Lórant Kulík
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
obehu dostali platidlá v nominálnych hodnotách 20, 100, 1000 a 500 Sk. Autorom výtvarných návrhov platných slovenských bankoviek je akademický maliar Jozef Bubák. Prečo to spomíname? Ak sa stretnete s nerozstrihnutými bankovkami v aršíkoch, nejde o falzifikáty. Tlačové hárky banka vydala pri príležitosti začatia tlače jednotlivých nominálov. Na aršíku s dvadsaťkorunami je umiestnených šesťdesiat bankoviek, ktoré boli vydané v náklade šesťtisíc kusov. Hárky s päťtisíckorunačkami vydala banka iba v päťstokusovom náklade. Na jednom nerozstrihnutom hárku je umiestnených iba dvadsaťštyri bankoviek, čo môžeme vidieť aj na obrázku.
To, že banka nezabúda na zberateľov, môžeme vidieť aj na tejto ukážke. S nerozstrihnutými bankovkami sa stretávame zriedka a väčšinou sú vzácnejšie. Vďaka Národnej banke mali možnosť zberatelia doplniť svoje zbierky aj týmito nezvyčajnými kuriozitami. Nesmieme zabudnúť na to, že ide o zákonné platidlá, nejde o žiadne falzifikáty. Maličká odlišnosť v porovnaní s obehovými platidlami predsa len je. Bankovky, ktoré boli vydané v aršíkoch, sú série "A". Je to identifikačný znak, na základe ktorého môžeme ľahko rozpoznať bankovky, ktoré pochádzajú z týchto aršíkov.
Do zbierky nemusíme zaradiť celý arch bankoviek, lebo je to finančne dosť nákladné. Medzi zberateľmi sa najčastejšie objavuje dvojica, prípadne štvorica nerozstrihnutých bankoviek. V podstate splní tú istú funkciu ako celý arch a je podstatne lacnejší. Vidíme, že Národná banka má bohatú emisnú činnosť. Preto je prakticky nemožné získať všetky novinky. Podstatné je, aby sme si vymedzili oblasť, na ktorú sa budeme špecializovať. Ak dokážeme vybrané historické obdobie dokonale obsiahnuť, je to úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.