každému dieťaťu mali zriadiť kútik na písanie a čítanie, ale vieme aké sú priestorové podmienky väčšiny panelákových bytov, zvlášť pri viacerých deťoch.
Už pred týždňom sme vám ponúkli riešenie pre domácich majstrov, ktorí si môžu svoju dielňu "zavesiť na stenu". Išlo o pomerne jednoduché, zato účelné riešenie, keď na čelnú stenu zavesíme skrinku na náradie, ktorá je zakrytá vyklápacou doskou. Tá sa zmení po sklopení na pracovnú plochu, pričom je podopretá pevnými podperami.
Detský sklopný písací stolík je konštrukčne založený na veľmi podobnom princípe, jeho zhotovenie nebude iste náročné pre trochu remeselne zdatného otecka. Hlavné komponenty detského stolíka sú nástenná skrinka, pracovná doska a typová sústava zásuviek, ktorú kúpime hotovú v predajniach s použitým nábytkom. Na rozdiel od spomínanej nástennej dielne, kde skrinka na náradie bola na čelnej stene, teraz zhotovenú skrinku umiestnime v rohu na bočnú stenu. Urobíme ju z preglejky strednej hrúbky (asi 12 mm), alebo z jednoliatyh borovicových dosiek. Skrinka nemá byť ťažká, preto na jej hĺbku postačí 10 - 12 cm. Na zadnú stenu použijeme sololit alebo tenšiu preglejku, vnútrajšok rozčleníme doštičkami na poličky, ktoré budú slúžiť na odkladanie písacích a kresliacich potrieb, aj na menšie predmety a materiály na majstrovanie (1).
Pracovná doska (2) bude mať rovnaké rozmery ako skrinka, vo vyklopenej polohe tvorí jej veko. Zhotovíme ju z hrubšej kvalitnej preglejky alebo latovky zo staršej skrine. Dosku priskrutkujeme klavírovým závesom (3) na dolný okraj skrinky. Pravý okraj dosky (3a) sa po sklopení oprie o lištu (4), ktorú pevne priskrutkujeme na ľavú bočnú stenu zásuvkovej skrinky (5). Na okraj pracovnej dosky zospodu pripevníme tenkú lištu z tvrdého dreva, ktorá zapadne do zárezu v lište na bočnej stene zásuvkovej skrinky. Pracovná doska bude takto zabezpečená proti vyšmyknutiu.
Skrinku s poličkami musíme dôkladne pripevniť na stenu. Na tento účel priskrutkujeme k bočným stenám poličky z vnútornej strany do rohov príchytky z hrubšieho plechu. Na stenu poličku upevníme skrutkami do závrtiek (hmoždiniek), alebo ju zavesíme na skoby. Zásuvkovú skrinku môžeme zabezpečiť proti posunutiu lištou na dlážke na pravej strane skrinky.
Ak je dieťa ešte malé, je možné vyrobiť celú zostavu polohovateľnú. Kovové príchytky na zavesenie poličkovej skrinky vyrobíme vo viacerých pároch a umiestnime ich v skrinke v rôznej výške. Pravý okraj pracovnej dosky možno úmerne s výškou zavesenej skrinky polohovať dvomi spôsobmi. Prvým spôsobom je namontovanie viacerých oporných líšt (4) na bočnej stene zásuvkovej skrinky pod sebou, v rovnakých odstupoch ako kovové príchytky v zavesenej skrinke. Nevýhodou tohto spôsobu je nerovnaká úroveň pracovnej dosky a zásuvkovej skrinky pri nižších polohách.
Druhý spôsob môžeme realizovať, ak je zásuvková skrinka pomerne nízka a v rovine s pracovnou doskou bude tvoriť najnižšiu polohu, keď je dieťa ešte malé. Postupne budeme zvyšovať samotnú skrinku namontovaním stále vyšších nožičiek skrinky (5a). Zároveň s výškou tejto skrinky "porastie" aj pracovná doska spolu so skrinkou zavesenou na stene. Rozostupy kovových príchytiek musia byť rovnaké ako rozdiely medzi výškou vymieňaných nožičiek. Na obrázku A vidíme celú zostavu v pracovnej polohe, teda rozloženú. Jednotlivé komponenty natrieme jednotnou farbou, pracovnú dosku aj zospodu. Po vyklopení nahor môže poslúžiť ako plocha pre plagát alebo fotografie či obrázky s detskými motívmi. Zásuvkovú skrinku po vyklopení dosky zasunieme doľava k zavesenej skrinke, čím získame v izbe pre dieťa priestor na hranie.
Existuje však aj oveľa jednoduchšie riešenie, i keď menej efektné. Ako vidíme na obr. B, priamo na stenu (1) pripevníme opornú lištu (2), na ňu položíme pracovnú dosku (3). Jej pravý okraj podopiera lišta (4), priskrutkovaná na ľavý horný okraj zásuvkovej skrinky (5).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.