súvisia aj poplatky za ubytovanie v internátoch.
Na Technickej univerzite (TU) v Košiciach majú už ceny za ubytovanie zvýšené. O raste cien ubytovania v študentských domovoch TU rozhodlo kolégium rektora koncom februára. Ceny za posteľ stúpli o 100 korún. Keďže je väčšina izieb dvojposteľových so sociálnym zariadením, vysokoškolák platí po zvýšení 450 korún mesačne. Tí, čo bývajú v izbách bez sociálneho zariadenia, prespia na internáte lacnejšie, za 380 korún mesačne.
Druhou lastovičkou sa stala Univerzita veterinárneho lekárstva (UVL). Ako sme sa dozvedeli od riaditeľa študentského domova Mgr. Juraja Rusnáka, akademický senát školy schválil zdraženie bytného. "Ubytovanie na dvojposteľovej izbe zdraželo z 260 na 450 korún, trojposteľová stojí o 60 Sk menej. Stále však máme nevykrytých 800-tisíc korún. Práve tento deficit musíme nejako naplniť. Predpokladám, že to budeme musieť stihnúť do leta. Do úvahy prichádza viacero alternatív. Buď sa opätovne zvýši bytné, alebo nájdeme prostriedky z iných zdrojov," hovorí J. Rusnák.
Študenti UVL doteraz platili za ubytovanie najmenej na celom Slovensku a aj preto ide o vyšší percentuálny nárast. K poplatku za internát si však musia ešte prirátať sumu 400 Sk, ktorú zaplatia jednorazovo na tzv. darovací účet.
Študenti sú v štrajkovej pohotovosti, ktorú vyhlásila Slovenská technická univerzita. "Možno, že sa im podarí vydobyť nejaké finančné prostriedky od štátu, čo by nám nesporne situáciu uľahčilo. Prípadne budeme hľadať možnosti z vedľajšej podnikateľskej činnosti. Ak sa nám to nepodarí, potom dôjde jednoducho k ďalšiemu zdražovaniu. Povedal som študentom, že sa im nečudujem, že vstúpili do štrajku. Ide o dosť veľký zásah do sociálnych pomerov rodín. Ďalšou vecou je vypracovať projekt poskytovania pôžičiek sociálne slabším študentom," myslí si J. Rusnák.
Vo štvrtok sa za rokovacím stolom stretol riaditeľ sekcie vysokých škôl MŠ SR Peter Mederly so zástupcami Koordinačného centra štrajkových výborov (KCŠV). Témou ich rozhovoru bola nová metodika Ministerstva školstva (MŠ) SR v prideľovaní financií, ktorá bola dôvodom rozhodnutia riaditeľov vysokoškolských internátov zvýšiť poplatky za ubytovanie.
V rámci nového systému ministerstvo prispieva ročne na internátne lôžko sumou 3500 korún. Riaditeľ P. Mederly štrajkujúcim vysvetlil, že ak má škola menej prostriedkov ako v minulom roku, môže na internáty so súhlasom ministerstva presunúť peniaze z pedagogického procesu. Zároveň operoval s tým, že z 18 vysokých škôl dostalo 13 viac peňazí ako v predchádzajúcom roku. Pričom zvyšných päť je podľa P. Mederlyho potrebné riešiť individuálne.
"Dôvodom, prečo je u nich potreba príspevku na lôžko väčšia, sú staré budovy internátov. Ministerstvo školstva SR môže pre tieto internáty poskytnúť 10 miliónov korún zo svojho havarijného fondu avšak išlo by len o čiastočnú pomoc," tvrdí P. Mederly
Predseda študentskej komory Akademického senátu TU Stanislav Benčo má na veci iný názor.
"Podľa mňa to je nedostatočný argument, lebo škola síce dostala viac na pedagogický proces, ale vždy je to málo. Peniaze síce došli, no vzápätí sa rozpútal veľký boj o ich prerozdelenie. Teda pochybujem, že by sa ešte niečo zvýšilo na sociálnu sféru. Ja týmto argumentom nerozumiem, neviem, čo mám povedať. Ide o vyjadrenie človeka, ktorý má prehľad o situácii na vysokých školách, no podľa jeho slov to vyzerá presne opačne. Buď chce verejnosti dokázať, že všetko je navonok v poriadku, alebo tomu nerozumiem," hovorí S. Benčo.
Nadšenie študentov postupne chabne, veľa z nich už v podstate neverí, že by si mohli čosi vydobiť.
"Určite budeme pokračovať v štrajkovej pohotovosti. Naďalej zbierame podpisy pod petíciu, ktorú neskôr podstúpime na ministerstvo. V nedeľu zasadne predsedníctvo študentskej rady vyskokých škôl, kde posielame svojich ľudí."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.