telefónne alebo faxové číslo v USA, najpravdepodobnejšie v meste San Diego v Kalifornii. Prvé tri znaky aktivujú službu CLIR, teda nezobrazovanie volajúceho čísla. Podľa informácií Markízy sa tí, ktorí majú telefón odpočúvaný, dovolajú a na čísle počujú dlhý neprerušovaný asi sedemsekundový tón. Tým, ktorí majú telefón "čistý", sa ozve "halali", teda neexistujúce číslo.
Informáciu o tom, že by sa odpočúvanie skutočne dalo zistiť takýmto spôsobom, zatiaľ nikto kompetentný nepotvrdil - naopak, už v TV Markíza zaznelo, že ju odmieta vedenie Slovenskej informačnej služby. Na druhý deň Markíza odvysielala vysvetlenie Globtelu, že ide o normálne telefónne číslo. Zároveň však uviedla, že Globtel nevylúčil, že sa za týmto číslom neskrýva operátor alebo prístroj, ktorý volajúceho odpočúva.
Globtel včera proti tejto dezinformácii protestoval. "Vylučujeme, že zavolaním na toto číslo môže človek zistiť, či jeho telefón je alebo nie je odpočúvaný. Volaním na toto číslo ľudia zbytočne míňali peniaze," zdôraznil včera generálny riaditeľ Globtelu Pavol Lančarič.
Len Globtelu totiž v čase po odvysielaní reportáže stúpol počet medzinárodných hovorov oproti dlhodobému normálu o 130 percent. Na druhý deň, keď Markíza informáciu zopakovala, medzinárodné hovory stúpli o 30 percent. Jeden takýto hovor stál toho, kto sa dovolal, približne 21 korún. "Vyhodnotíme zisk z týchto hovorov a venujeme ho charite," povedal Lančarič.
Zatiaľ sa nezistilo, na aké číslo sa volajúci vlastne dovolali. Markíza odmieta, že by uverejnením čísla išlo o zavádzanie verejnosti - v reportáži totiž zaznelo, že nie je vylúčené, že na celom "triku" niekto zarobil.
Oslovili sme aj redaktora TV Markíza Henricha Krejču, autora reportáží o čísle, na ktorom sa údajne dá zistiť odpočúvanie telefónu.
Prečo ste odvysielali túto reportáž? Spoločnosť Globtel tvrdí, že vám vysvetlili, že nejde o nijaký tajný kód.
"Všetko, čo mi povedali, zaznelo v reportáži. Odmietli mi dať na papier, že vylučujú, že sa za tým neskrýva prístroj, ktorý vás odpočúva. Vzhľadom na to, že sme toto číslo dostali sprostredkovane od viacerých politikov a podnikateľov, je našim právom, ako aj povinnosťou, aby sme si jeho existenciu overili. Oslovili sme spoločnosť Eurotel, aby sa vyjadrili, či toto číslo je relevantné. Namiesto toho nám poslali oficiálne stanovisko, kde sa odvolávali na telekomunikačný zákon, s tým, že oni neodpočúvajú. Oslovili sme aj SIS, poskytli stanovisko, že ich technici to považujú za nezmysel. Obaja mali priestor na to, aby túto informáciu zmietli zo stola, ale namiesto toho nám poskytili tieto informácie."
Hovorí sa o trestnom čine šírenia poplašnej správy.
"Popierame, že by sme chceli šíriť nejakú poplašnú správu alebo dezinformáciu. V reportáži zaznelo, že toto číslo môže byť zneužívané aj na komerčné účely. Je osobnou zodpovednosťou každého človeka, či naň volá alebo nie. My sme nikoho nenútili, aby volal."
Necítite sa vinní, že vlastne na základe vašej reportáže ľudia prišli o peniaze?
"Nie. Každý, kto vytočí akékoľvek číslo, musí vo väčšine prípadov počítať s tým, že to bude stáť peniaze."
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.