Hallgeir Langeland informoval, že návrh na nomináciu bol podaný 1. februára, v deň uzávierky na odovzdanie kandidatúr. Poslanec, ktorý využil právo nominovať svojho kandidáta ako člen národného zákodarného zboru, zároveň vyjadril hlboký obdiv k činom kubánskeho vodcu.
V sprievodnom liste Langeland komisii vysvetľuje, že Castro by mal dostať cenu za pomoc iným národom aj napriek ťažkostiam, ktoré spôsobili sankcie USA uvalené na Kubu po tom, čo vládu nad ostrovom v roku 1959 prevzali komunisti.
"Počas celej tej doby považovali USA Kubu za nepriateľa. Aj napriek agresii zo strany Američanov po viac ako 40 rokov sa však Kubánci nepriateľskému postoju k Spojeným štátom vyhýbali," píše Langeland. V liste tiež upozorňuje na fakt, že aj napriek očividnej chudobe Kuba neprestala vysielať svojich lekárov, inžinierov a ďalších nápomocných ľudí do rozvojových krajín. Poslanec si uvedomuje, že Castrova nominácia je kontroverzná a potešilo by ho, ak sa mu ňou podarí rozprúdiť diskusiu.
Komisia udeľujúca Nobelovu cenu oznámila, že do stanoveného termínu dostala 132 nominácií. Mená kandidátov sa však nikdy nezverejňujú. Napriek tomu sú niektorí kandidáti na Nobelovu cenu za rok 2001 známi, pretože ich zástancovia im verejne vyjadrili podporu.
Medzi kandidátmi je napríklad aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, americký vyjednávač Richard Holbrooke, vodca čínskej sekty Fa-lun-kung Li Chung-č' a bývalý americký prezident Jimmy Carter. Meno nového držiteľa Nobelovej ceny za mier za rok 2001 komisia zverejní 12. októbra.
Nobelova cena bola po prvý raz udelená v roku 1901 a už tradične sa odovzdáva 10. decembra, na ktorý pripadá výročie úmrtia jej zakladateľa, švédskeho priemyselníka Alfreda Nobela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.