republiky Ičkeria Aslambek Arsajev, informoval včera na internete ruský denník Gazeta. Podľa zdrojov zo saudskoarabskej Mediny, kde sa včera podarilo bezpečnostným silám lietadlo obsadiť, medzi únoscami bol Arsajevov brat, istý Magomerziev a Mohammed Tokčan. Denníku Gazeta sa podarilo zistiť v kancelárii splnomocnenca ruského prezidenta pre záležitosti Čečenska Sergeja Jastržembského, že pri operácii saudskoarabských bezpečnostných síl zahynul mladší Arsajev. Ostatných leteckých pirátov bezpečnostné sily Saudskej Arábie zadržali, uviedla Gazeta.
Predstaviteľ Federálnych služieb bezpečnosti (FSB) Andrej Lariušin pre internetový denník povedal, že kľúčovú úlohu pri oslobodzovacej akcii zohrali členovia posádky ruského lietadla TU-154. Lariušin ocenil ako odvážne a správne počínanie členov posádky, hneď od začiatku únosu, a vyzdvihol fakt, že únoscom znemožnili dostať sa do kabíny pilotov. Práve tento fakt umožnil špeciálnym silám Saudskej Arábie a Ruska vypracovať opatrenia a plán na oslobodenie rukojemníkov a ďalšie podrobnosti oslobodzovacej operácie.
Útok sa začal o 12.20 hodine moskovského času. Približne 100 príslušníkov saudskoarabských bezpečnostných síl doslova za niekoľko minút vykonalo celú oslobodzovaciu operáciu. Počas nej zahynuli tri osoby: ruská letuška lietadla, cestujúci - občan Turecka Gülbek Anbagi a jeden únosca. Jeho totožnosť stále zisťujú. Cestujúci a letecký pirát skonali na následky strelných zranení, ruskej letuške podrezali únoscovia cievu. Piati zranení sú už po ošetrení, štyria z nich sú občania Turecka a mali ľahké zranenia. Palubný inžinier ruského lietadla TU-154 Alexandr Chromov, ktorého bodli nožom do oblasti brucha, je už po operácii a podľa vyjadrenia lekárov mimo ohrozenia života. Predstavitelia Ruskej federácie teraz rokujú s predstaviteľmi Saudskej Arábie o vydaní leteckých pirátov.
O začiatku útoku na lietadlo bol informovaný aj ruský prezident Vladimir Putin. O útoku na lietadlo sa rozhodlo po tom, ako leteckí piráti odmietli prepustiť ostatných cestujúcich a požiadali o doplnenie pohonných hmôt a o vytvorenie a uvoľnenie leteckého koridoru do Afganistanu. Podľa vyjadrenia hovorcu polície na medinskom letisku, najvyšší saudskoarabskí predstavitelia nechceli za nijakých okolností pripustiť odlet lietadla s cestujúcimi na palube. Nevylučuje sa téza, že akcia leteckých pirátov mala upriamiť pozornosť verejnosti vo svete na situáciu v Čečensku, informoval denník Gazeta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.