zástupcovia Čiernej Hory na olympiáde vytvoriť vlastný tím s vlastnou vlajkou," oznámil začiatkom augusta 2000 prezident Olympijského výboru Čiernej Hory (OS CG) Rade Djurdič. Vytvorenie vlastného olympijskeho tímu je jedným z krokov, ktorý má smerovať k definitívnemu osamostatneniu Čiernej Hory. Djurdič oznámil, že jeho krajina už má podporu Slovinska, ktoré sa od Juhoslávie odtrhlo už v roku 1991. "Snahou Čiernej Hory je zostať nezávislou na režime juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Snahou OS CG, ktorý vznikol v roku 1993, zas ostať nezávislým na federálnom výbore," dodal Djurdič.
Odvtedy sa už predsa len čo to zmenilo. Predovšetkým, juhoslovanským prezidentom je Vojislav Koštunica. Podľa celého sveta právoplatný víťaz prezidentských volieb však nie je právoplatným pre Čiernohorcov, až 80% z nich totiž voľby bojkotovali. Zúčastnili sa ich len prívrženci "miloševičovskej" Demokratickej strany socialistov (DPS).
A tak je celkom možné, že na futbalovú mapu Európy pribudne niekto nový. Základy tu sú... Aj keď na olympiádu samostatný čiernohorský výber necestoval. Naspäť k futbalu.
Najstabilnejším klubovým predstaviteľom čiernohorského futbalu je FK Budučnost Podgorica , známejšia predsa len pod názvom FK Budučnost Titograd, V posledných rokov hrá najvyššiu súťaž aj Sutjeska Nikšič, ktorá v poslednej sezóne skončila na lichotivom 5. mieste. Naopak, Podgorica sa zachraňovala do posledných kôl, od ligového prepadliska ju delil jediný bod. V minulom ligovom ročníku hral najvyššiu súťaž aj FK Mogren Budva. Reprezentant známeho prímorského letoviska však skončil v 21 člennom pelotóne na 19. mieste a keďže vypadávalo 6 mužstiev, bude minimálne rok v druholigových vodách. Samozrejme, že 500 tisícová Čierna Hora by troch zástupcov v najvyššej juhoslovanskej súťaži nemala, nebyť postupného, politikou ovplyvneného, odchodu macedónskych, bosnianskych, slovinských a hlavne kvalitných chorvátskych klubov.
Najznámejším predstaviteľom futbalu Čiernej Hory je skvelý loptový virtuóz, niekdajšia hviezda AC Miláno a v súčasnosti hráč Rapidu Viedeň Dejan Savičevič. Hráč však v predchádzajúcej sezóne laboroval so zranením, na Euro 2000 zas necestoval kvôli vlastnej urazenosti. Juhoslovanské médiá totiž kritizovali, že Čiernohorec už má svoj zenit za sebou a je už na takéto podujatie pristarý. Savičevič sa urazil, ostentatívne vyhlásil, že nepocestuje, aj keby ho Vujadin Boškov chcel, a tak sa na Euro 2000 predstavil len jeden zo starej juhoslovanskej gardy, ktorá zažila ešte MS 1990 v Taliansku Dragan Stojkovič (aj keď v Taliansku figuroval Savičević len ako náhradník a na trávnik sa nedostal). Minimálne rovnakou, charizmou u balkánskych fanúšikov však určite väčšou hviezdou je Predrag "Pedje" Mijatovič. Jeden z najlepších útočníkov súčasnosti, momentálne hráč talianskej Florencie, sa síce v čase bombardovania Juhoslávie leteckými zväzmi NATO hrdo hlásil k Belehradu, pred pár dňami bol však s "Pixim" Stojkovičom vyradený z juhoslovanského kádra. Ako nepotrebný veterán.
Brankár PSV Eindhoven a juhoslovanskej reprezentácie Ivica Kralj (1973) je taktiež Čiernohorcom, narodil sa v Grlji pri Kotore a po pamätnej remíze (2:2) medzi Chorvátskom a Juhosláviou na záhrebskom Maksimire, ktorou si "plavi" vybojovali postup na Euro 2000 ho v jeho obci vyhlásili za "najslávnejšieho rodáka". Rovnako ako pracovitý obranca Girondins Bordeaux Niša Saveljič.
Prípadný čiernohorský výber by teoreticky mal "postarané" aj o kormidelníka. Novým trénerom juhoslovanskej dvadsaťjednotky, po jej katastrofálnom neúspechu v kvalifikácii na ME, sa stal rodák z Nikšiču Nikola Rakojevič (1958). Za tamojšiu Sutjesku odohral Rakojević 600 zápasov, nastupoval aj za mládežnícke výbery Juhoslávie, ako aj za jej olympijský tím. Trénoval "svoju" Sutjesku Nikšič, Rudar Plevlja, Jedinstvo Paracin, Hajduk Kula a FK Vrbas.
Samozrejme, že pre prípadné osamostatnenie sa čiernohorského výberu by bola, možo podstatnejšia ako jeho výstavba, silná diplomacia. Ani tu však Čiernohorci neabsentujú. V Juhoslovanskom futbalovom zväze (FSJ) je vo vysokej funkcii generálneho sekretára Branko Bulatovič (1951). Rodák z čiernohorského Kolasinu hrával v rokoch 1965 1968 za mládežnícke výbery FK Budučnost Titograd , práve v tomto klube z hlavného mesta Čiernej Hory pôsobil v rokoch 1981 1987 ako generálny sekretár. V tomto období bol zároveň členom Exekutívy Združenia prvoligových juslovanských klubov (Zajednice klubovej Prve savezne lige), kde pôsobil ako právny expert (Bulatović v roku 1976 promoval na Právnickej fakulte Belehradskej univerzity). V roku 1990 bol členom Prípravného výboru FSJ na MS 1990 v Taliansku, kde sa Juhoslávia dostala do štvrťfinále, čo sa hodnotilo aj ako zásluha kvalitnej prípravy "plavich". V roku 1993 bol zvolený za Generálneho sekretára FSJ. Ako vysoký predstaviteľ FSJ sa Bulatovič pravidelne zúčastňuje na kongresoch FIFA a UEFA, od roku 1997 je členom Transferovej komisie (Transfer Committee) UEFA.
Štarcovacie základy teda sú, je len otázne či a kedy ich Čiernohorci použijú. Pri Jadrane sa povráva, že bez ohľadu na politiku čioskoro. Veď, keď majú vlastné reprezentácie Walesania, Škóti a Severní Íri a na EURO 2000 sa dostali Slovinci...
Autor: mst
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.