úloh bolo priblíženie sveta rastlín nevidiacim a slabozrakým. Prvého z riešení, svojím spôsobom a netradičnou realizácou aj v meradle celosvetovom, sa ujali vedci prof. RNDr. Róbert Hončariv, CSc. a doc. RNDr. Katarína Kimáková, CSc. (na snímkach) z košickej Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Svoj priekopnícky čin orientovali na identifikáciu jednotlivých druhov podľa listov, pričom dokázali priradiť k nim aj patriace stromy.
Praktická realizácia si samozrejme vyžadovala vynájdenie a vyvinutie, ale i zhotovenie príslušných originálnych, zatiaľ vlastne nepoznaných techník a technologických postupov, nevyhnutných pre zhotovenie obrázkov. Stalo sa, a na svete je novinka, pričom ide o rýdzo našsky riešené postupy, ktoré po overení svojej jedinečnosti vo svetovom meradle sa dostali do patentového konania, a budú zapísané medzi vynálezy s číslom 1.
Z netradičných surovín a komponentov vzniklo pred časom prvé z diel Spoznaj aj ty krásu rastlín autora profesora Hončariva. Vyšlo vo vydavateľstve M. Hrebendu v Levoči, má 50 strán z toho 25 celostranových ilustrácií otextovaných Braillovým písmom. Miestom realizácie diel je Katedra experimentálnej botaniky a genetiky PF UPJŠ. Po prvej z pomôcok nasledovali ďalšie unikátne diela. V Atlase vôní k obrazom kvetov a voňajúcich rastlín priradili tvorcovia aj ich charakteristické vône či arómy. Priebežne vznikali aj obrazové a kreatívne hry pre nevidiace deti a školákov. Pozornosť patrí vynálezu spočívajúcemu v spoznávaní i rozoznávaní farieb hmatom. Priebežne vznikalo dielo Kľúč na identifikovanie niektorých druhov drevín podľa listov, pričom testovali najskôr možnosti rozlišovania geometrických tvarov pomocou piktogramov podobných tvaru listov. Hviezda javoru, srdce topoľu, obdĺžnik ihličiam, ovál dubu, vajíčko jelši, kruh bielemu topoľu.
Priebežne vznikali aj didaktické hry na spôsob domina a pexesa s tvarmi listov na získanie zručností pri rozlišovaní. Osobitný prínos mala spolupráca s nevidiacou študentkou Gymnázia sv. T. Akvinského Janou Ondrejkovou, poradkyňou po stránke teoretickej i praktickej aplikácie spôsobov, ktorá získané poznatky zhrnula v spracovanej analýze Niektoré problémy hmatového vnímania obrazu, ktorou sa predstavila aj v krajskej súťaži.
Veľkým prínosom lanského roka bolo získanie ďalšieho grantu, využiteľného na rozoznávanie aj niektorých druhov živočíchov hmatom, pomocou určitých reliéfnych obrázkov. Tvorcov ctí aj zostavenie Atlasu motýľov sveta, ktorým sa predstavili aj na výstave. Súčasne vznikli aj dve diplomové práce študentiek III. a IV. ročníka Prírodovedeckej fakulty UPJŠ Natálie Brestenskej a Jany Gallovej spolutvorkýň Atlasu vtákov.
Do roku 2002 by mal byť dokončený učebnicový obrázkový atlas vhodný nielen pre školákov, ale aj nevidiacich dospelých zaujímajúcich sa o tieto témy. Pre zaujímavosť možno uviesť i to, že v priebehu vnímania farieb hmatom sa zistilo, že čierna je teplejšia pri dotyku ako biela.
Napriek najrôznejším problémom vrátane zistenia, že vydávanie diel v malom náklade je oveľa drahšie a menej únosné ako vo veľkom, pokračujú v realizácii predsavzatí a rátajú s vydaním Atlasu liečivých rastlín, ktorým by dosiahli úspechy, porovnateľné s obdivovaným Atlasom anatómie človeka, dielom tvorcov z USA. Záujemcov o jediné diela svojho druhu pribúda, publikácie sú zaujímavé a preto príťažlivé aj pre zahraničie, o čom svedčí i avízo z Kráľovskej spoločnosti nevidiacich z Veľkej Británie.
Autor: Jola Nováková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.