ošípaných a mäsa z vlastných chovov. Takéto radikálne embargo, týkajúce sa aj vývozu jahniat a jahňacieho mäsa, nepriaznivo zasiahne aj Poľnohospodárske družstvo Kluknava. Tento jeden z najväčších a najznámejších chovateľov oviec na Spiši už niekoľko rokov v predveľkonočnom období dodáva jahňatá na taliansky trh.
"V tomto roku sme plánovali vyexpedovať približne 700 až 800 kusov zvierat. V momentálnej situácii to však nevyzerá práve najlepšie. Spoliehame sme sa na to, že by mohol byť dovolený aspoň vývoz hotového mäsa. Pre nás by to bolo pomerne dobré, pretože už dva roky nevyvážame jahňacinu do Talianska priamo, ale prostredníctvom Agrokombinátu Sabinov. Do 27. marca však platí úplný zákaz, a preto je otázne, ako sa celková situácia vyvinie. Všetko bude pochopiteľne záležať na tom, ako sa bude ďalej vyvíjať situácia s touto nebezpečná nákazou," povedal v piatkovom rozhovore predseda družstva Ing. Václav Fabrici.
Kluknavské družstvo v súčasnosti chová zhruba dvetisíc kusov oviec, pričom najväčšiu časť tvoria bahnice. Už vlaňajšok nepatril v chove oviec práve k najlepším rokom. Enormné sucho sa podpísalo na kvalite trávnatých plôch a pasienkov, kvôli čomu sa stáda museli častejšie presúvať. To sa pochopiteľne odrazilo vo zvýšených nákladoch. Ďalšie straty a zvýšené náklady by znamenal neuskutočnený obchod s Talianskom.
"Nejde tu len o priame financie za predaj jahňaciny, ktorej cena by sa mala pohybovať okolo 85 korún za kilogram mäsa. Tento problém nadväzuje na ďalšie. Ak jahňatá nevyvezieme, budeme ich musieť ďalej vykrmovať za drahé peniaze a potom opäť nastane problém s ich využitím. Na Slovensku v súčasnosti na jednej strane o takéto mäso nie je veľký záujem a na druhej strane ak aj záujem je, takéto mäso je na ekonomické pomery väčšiny našich obyvateľov príliš drahé," vysvetlil Ing. Fabrici. Podľa jeho názoru by situácia v štátoch postihnutých slintačkou a krívačkou mala byť akýmsi varovaním. "Najväčším nešťastím je, že táto pliaga sa dá len veľmi ťažko zastaviť. Politici by sa v tejto súvislosti mali zamyslieť nad tým, aké sú potraviny dôležité pre každý štát. Že to, čo si vyrobíme doma, je strategické. No u nás to tak nie je. Na intervenčný vývoz napríklad nedostávame ani korunu dotácií. Ak by bola situácia v tejto oblasti iná, poľnohospodári by mohli rozšíriť činnosť, zamestnať ľudí a zarobiť peniaze," povedal Ing. Fabrici.
Podľa posledných víkendových informácií za predpokladu, že sa nákazová situácia v Európe a na Slovensku nezhorší, Európska únia zruší protinákazové opatrenia a umožní prepravu jahniat od 27. marca. Agrokombinát, s. r. o., Sabinov by však mal začať veľkonočné jahňatá usmrcovať už od dnešného dňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.