bezvýznamné debatovať o reforme verejnej správy na politickom základe. Ak by o tom s vládnymi činiteľmi mali hovoriť, tak jedine na odbornom základe. ZMOS požaduje predovšetkým jasné stanovisko o tom, aké kompetencie, v akom rozsahu a termíne je ochotná vláda preniesť na samosprávu.
Ďalšou požiadavkou ZMOS-u je, aby kompetencie boli presunuté súčasne so zabezpečením finančných prostriedkov. Vyplýva to zo stanoviska predsedníctva ZMOS, ktoré bolo prijaté na jeho poslednom zasadnutí v Brezne. Predsedníctvo ZMOS takéto stanovisko prijalo po tom, ako sa vrcholné politické orgány koaličných strán minulého týždňa nedokázali dohodnúť na postupe reformy verejnej správy a jej osud vložili do rúk poslancov Národnej rady SR.
"Kým sa bude celá diskusia - mimochodom oneskorená - niesť v politickom duchu, ZMOS sa nebude do nej v takejto podobe zapájať. My sme za pragmatické riešenia. Koaličné rokovania sa uskutočnili po takmer dvoch rokoch od chvíle, keď bolo prijaté programové vyhlásenie vlády a stratégia reformy verejnej správy. Koaličné rokovania prebiehali po tom, keď bola prijatá koncepcia reformy, v ktorej mnoho z problémov, o ktorých sa dnes hovorí, bolo vyriešených. Ak mala byť politická diskusia o reforme verejnej správy, tak mala byť v čase, keď sa prijímala stratégia reformy aj so spôsobom realizácie. Ja len konštatujem, že súčasná vláda sa stala rukojemníkom svojich vlastných úradov," uviedol pre náš denník prvý podpredseda ZMOS,primátor Vranova nad Topľou Milan Muška.
Je reálna šanca za takýchto okolností vôbec naštartovať reformu verejnej správy? "Ťažko predpokladať. Ja skôr poviem, že reforma verejnej správy sa raz zrealizovať musí. ZMOS v závere minulého roku skonštatoval, že sa nedodržali termíny. Preto reforma v pôvodnej predstave sa realizovať nedá. Na druhej strane si uvedomujeme obrovskú zodpovednosť celého nášho štátu, pretože ak chceme vstúpiť do Európskej únie, ak sa chceme uchádzať o finančné zdroje z predvstupových a ďalších fondov a ak chceme byť partnerom Európy, tak musíme vytvoriť nevyhnutné podmienky. Jednou z nich je existencia vyšších územných celkov, pretože len s tými budú komunikovať príslušné inštitúcie o poskytnutí prostriedkov na regionálny rozvoj. Dnes je podľa môjho názoru reforma jednoducho zmarená v tej podobe, v akej mala byť pôvodne zrealizovaná. Môže sa uskutočniť, ale iba v oklieštenej podobe. Bolo by nešťastím, ak by chceli reformu realizovať tak, že sa len stanovia počty vyšších územných celkov a uskutočnia sa voľby. V takom prípade bude ZMOS rezolútne a jasne proti takejto reforme verejnej správy," odpovedal M. Muška.
Osud reformy verejnej správy je teda po neúspechu koaličných rokovaní už plne v rukách poslancov Národnej rady SR a do hry vstupujú ďalšie záujmy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.