ktorých platí bezvízový vstup do eurozóny. Povznesenie nad tým, že do Belgicka a Dánska môžeme od 20. apríla opäť premávať bez potupných obštrukcií, však vydržalo len do chvíle, čo si na hraničnom priechode v Bergu, kadiaľ sa navracal z Bruselu, zorganizoval improvizovaný brífing minister Pittner.
Tak sme sa ešte v sobotu zvečera dozvedeli, že "biely zoznam" znamená aj hrozbu opätovného zavedenia víz všetkými štátmi EU v prípade, ak zase stúpne príliv rómskych žiadateľov o azyl do nejakej krajiny EU. Nuž, Pittner zase straší. Premiestnenie Slovenska z "bieleho" na "čierny zoznam" sa bude môcť udiať iba po odsúhlasení kvalifikovanou väčšinou účastníkov schengenskej zmluvy. To je teoreticky isteže možné, prakticky ale vysoko-vysoko nepravdepodobné. Jednoducho už len preto, že i doterajšie vízové režimy proti Slovensku (Británia, Írsko, Belgicko, Dánsko, Luxembursko, Nórsko, Fínsko - dodnes platia prvé štyri) sa vnímali v únii veľmi kontraverzne a vôbec sa nestretávali s jednoznačnými ováciami ostatných členov.
Vytvorenie "bieleho zoznamu" (čierny existoval aj doteraz) je vlastne pokusom o formulovanie JEDNOTNEJ vízovej politiky EU. Riešenie sa teda prijalo, samozrejme, aj s vedomím možnosti, že po spadnutí bariér sa exody ešte môžu opakovať. Tejto filozofii nasvedčujú aj snahy o vyrovnávanie azylovej politiky, v ktorej zaviedli významné sprísňujúce úpravy v poslednom čase práve Belgicko a Veľká Británia. Pittnerovo poukazovanie na príklad Dánska, ktoré nechce ustúpiť zo svojho veľkorysého azylového zákonodarstva, je úplne zavádzajúce, pretože ide o výnimku; po neúspešnom referende o pripojení sa k menovej únii sa snaží Kodaň v rámci EU o úplne suverénnu politiku v mnohých oblastiach.
Ako vyplynulo z brífingu, Pittner sa ani v Bruseli neubránil svojej známej slabosti - táraniu o veciach, o ktorých sa mlčí. Na ministerskej schôdzke údajne navrhol zapojenie tajných služieb do boja s ilegálnou migráciou, lebo tá má "medzinárodný organizovaný charakter". Nuž, ponuka je to nielen zbytočná, ale aj vrcholne neštandardná. Ak chce SIS od západných služieb pomoc či informácie, na nadväzovanie spolupráce existujú celkom iné kanály. Možno, že aj ministri sa o takýchto záležitostiach medzi sebou bavia, je ale faux pas venovať im publicitu. Dá sa dôvodne pochybovať o tom, že "ohlasy európskych partnerov na návrh boli povzbudivé", ako sa pochválil Pittner.
Slovenský minister vnútra sa nemýli v tom, že ak sa západným smerom pohnú opäť davy (ale už iba na Dánsko), bude to nepríjemné, a preto je treba prijať akési opatrenia. Najmä ak je zrejmé, že ide v podstate o organizované prevádzačstvo, teda čistú kriminalitu. Tomuto podozreniu nasvedčujú aj posledné správy z Madarska, kde zúri viacrozmerný škandál, ktorý prepukol po tom, čo 16 tamojších Rómov nedávno získalo "ústavný azyl" vo Francúzsku. Britské odborné periodikum, Jane°s Intelligence Digest, prišlo s teóriou, podporenou informáciami z prostredia viacerých spravodajských služieb: Exodus desiatok Rómov z maďarského Zámolya je dielom aktivít ruskej KGB. Podľa časopisu "je cieľom Rusov zdiskreditovať terajšiu prozápadnú vládu FIDESZ-u v očiach Bruselu a tým spomaliť rozširovanie EU".
Pittner na hranici novinárom pripomenul "akciu Dežo", ktorú mal organizovať v Českej republike bývalý riaditeľ rozviedky SIS Rudolf Žiak (nedávno sa vrátil z USA a prokuratúra zastavila jeho stíhanie). Prvý na Slovensku, kto prišiel s teóriou o hre ruských tajných služieb, bol ale vicepremiér Csáky, ktorý na zasadaní vlády pred dvomi týždňami citoval otvorené zdroje z maďarskej a britskej tlače, aby potom novinárom oznámil, že nemôže byť väčšmi konkrétny, lebo "ide o informácie veľmi citlivého charakteru"... Pittnera, ktorý na rozdiel od zástupcov médií na vláde sedel, už potom nebolo treba vynukovať: "Je až nápadné, ako sa tieto aktivity podobajú tým aktivitám, ktoré prebiehajú na Slovensku"...
Nuž, zase sa mýli - v predmetnej kauze maďarských Rómov sa minimálne dalo diskutovať o etnickej diskriminácii zo strany samosprávy obce Zámoly. Napokon, títo Rómovia, na rozdiel od našich, sa evidentne nevybrali iba po sociálne dávky; vo Francúzsku sa v hotovosti "na ruku" nedáva temer nič. Čo je ale príznačné - k tej istej kauze sa včera večer na MTV 1 vyjadroval maďarský minister ZV János Martonyi. Ten ako PRVÚ vetu zdôraznil, že žiadne informácie o zapletení ruských tajných služieb v exode maďarská vláda nemá. A je úplne jedno, či hovoril pravdu - podstatné je, že normálny minister podozrenia tohto typu neluftuje, aj keby ich mal. Ladislav Pittner je proste nevyliečiteľný...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.