topiaci sa sneh v Karpatoch sa podpísali pod katastrofu nevídaných rozmerov. Za obeť padlo 1600 domov v 251 obciach a povodeň si vybrala aj najvyššiu daň sedem ľudských životov. Rana osudu, ktorú jej uštedrila rozvodnená Tisa, bola krutá a tisíce chudobných obyvateľov Zakarpatskej Ukrajiny prišli aj o tom málo, čo im po záplavách v roku 1998 zostalo.
V piatok sme sa vybrali spoločne s dvanástimi vozidlami s prívesmi, plne naloženými humanitárnou pomocou, z Michaloviec na Ukrajinu, do povodňami postihnutej Zakarpatskej oblasti. Na triedení a balení pomoci, ktorá bola zozbieraná v Košickom a Prešovskom kraji, sa podieľajú michalovskí vojaci a príslušníci 73. záchrannej brigády CO z Humenného. Okrem šatstva, obuvi, prikrývok, hygienických, dezinfekčných, zdravotníckych potrieb a liekov, to boli aj kuchynské riady a potraviny
Mokrá apokalypsa najviac postihla ľudí vo Vinohradskom okrese. Cesta medzi Benem a Vilokom pripomína mesačnú krajinu. Na hektároch pôdy, kde na jeseň posiali pšenicu, zostala niekoľkometrová vrstva blata a bahna. V dedine Tekovo, asi 120 kilometrov juhovýchodne od Užhorodu, Tisa zaplavila deväťdesiat percent domov, 265 z nich nápor vody nevydržalo a zrútilo sa. Dvaja starší ľudia sa utopili, ostatní žijú, a budú musieť prežiť. Po prívale vody zostali už len všadeprítomné nánosy bahna, spadnuté stromy a stovky ton sutín na miestach, kde ešte pred desiatimi dňami stáli domy. Prechádzka po dedine dá zabrať aj ľuďom so silnejšími žalúdkami.
"O tom, že našej dedine hrozí povodeň, sme vedeli. V rozhlase som počula, že v Maďarsku sa pretrhla hrádza a voda sa valí k nám, nikto nás však neevakuoval. Stihla som akurát zobrať syna a dcéru a spolu s mužom sme ušli za rodičmi do Vinohradova. Keď sme sa o dva dni vrátili, tam, kde stál náš dom, zostala len ruina. Všetko, čo sme mali, bolo dnu," približuje nám situáciu spred desiatich dní 38-ročná Aňa Morinková. "Povodeň prežila naša krava, ktorá bola po krk vo vode, no našťastie sa neutopila." Krava Ani Morinkovej potopu prežila, no v Tekove počas troch dní uhynulo 250 kráv a 270 prasníc, stovky sliepok, husí a ďalších domácich zvierat. "Pred pár dňami tu bol prezident Kučma, ktorý nám sľúbil pomoc i peniaze. Veľmi mu však neverím, aj pred dvoma rokmi mali po záplavách všetci veľa rečí, pomoc však doteraz neprišla," hovorí Aňa Morinková s ťažkým srdcom. Humanitárna pomoc, smerujúca na Zakarpatsko z celej Európy, pomáha v neľudských podmienkach aspoň prežiť. "Každý deň dostaneme jeden chlieb a v poľnej kuchyni nám uvaria obed. Dali nám tiež oblečenie a obuv. Možno sa to niekomu zdá málo, pre nás to však znamená obrovskú pomoc."
Stretávame asi dve desiatky vojakov v modročervených uniformách z Ministerstva pre mimoriadne situácie (MNS). "Prišli sme do Tekova pred piatimi dňami. Vedeli sme, čo nás čaká, skutočnosť je však stokrát horšia. Pomáhali sme pri záplavách pred dvoma rokmi, s tým čo tu napáchala Tisa teraz, sa to nedá ani porovnať," opisuje ťažkosti veliteľ jednotky kapitán Vladimír Dakov.
Dedinu Sasov delí od Tekova úzka, asi polkilometrová cesta. Následky záplav sú tu však ešte horšie. Nápor vody nevydržalo viac ako dvesto domov, z obecného kultúrneho strediska zostala len stará premietačka. Čo je však horšie, veľká voda si vyžiadala aj cenu najvyššiu ľudský život. "Bol to môj sused. Mal už viac ako sedemdesiat rokov a slabé srdce. Keď videl, čo sa stalo, dostal infarkt," hovorí Elvíra Šejpeš, z ktorej rodného domu zostal stáť len jeden múr, zvyšok sa premenil na kopu trosiek.
Voda stúpa, ľudia zostávajú. Opúšťame Vinohradský okres a blížime sa k Užhorodu, kde Tisa ešte nepovedala posledné slovo. Prichádzame k dedine Svoboda, na moste postávajú asi tri desiatky ľudí a cesta sa tu končí. Dedina je pod vodou, ľudia na loďkách či pltiach, pozbíjaných s kusov dreva zachraňujú, čo sa ešte dá.
Cestu do obce Zvinkovo zaliala asi polmetrová voda. S ťažkosťami prechádzame až na koniec dediny, kde by nás za normálnych okolností zastavili ukrajinskí colníci. Sme totiž na ukrajinsko-maďarskej hranici. Colnica je však pod vodou a v strede cesty pofajčieva hŕstka ukrajinských vojakov. "Cesta sa tu končí", hovorí jeden z nich a ukazuje na asi päťmetrový úsek, kde ešte pred pár dňami bola asfaltka, no dnes tam preteká časť rozvodnenej Tisy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.