Najpočetnejšiu skupinu Slovákov, ktorí začali podnikať krátko po revolúcii, tvoria ľudia z umeleckej branže.
Herca, ktorý hrá večer v kostýme z trinásteho storočia v divadle, môžete skoro ráno stretnúť v drahom obleku, s kufríkom v ruke. Väčšina z nich sa na poli biznisu uchytila bez výrazných ťažkostí a len pár z nich precenilo svoje schopnosti. Prečo začali títo známi ľudia podnikať a čo je krédom ich neúspechu alebo úspechu?
Milan Lasica: Moja rada je - byť populárny
Podnikať začal z trucu. "Chcel som sám sebe dokázať, že to v dnešnej dobe kapitalizmu a demokracie ide a že to dokážem. A to aj bez podpory štátu." Predmetom jeho podnikateľského záujmu sa stala domovská scéna - divadlo L+S. "Nemôžem jednoznačne povedať, že ten, kto podniká, môže aj zbohatnúť. Žijem a fungujem, ako sa dá," hovorí Milan Lasica.
Pričom nevie odhadnúť, čo lepšie vynáša - podnikanie alebo herectvo. "To sa jednoducho nedá oddeliť. Určite by som kvôli podnikaniu neprestal hrať. Pre mňa je to už neskoro. Možno, ak by som bol mladší, tak áno," usmieva sa.
Recept na úspech nemá. "V tomto skutočne neviem poradiť. Je možné, že to, čo mi prináša výhody, som ja sám. Ak by som bol úplne neznámy, bolo by to určite tažšie." Jediná rada Milana Lasicu preto znie: "Byť populárny." (Smiech)
Kornel Kadlubiak: Mafia ma pripravila o všetko
Kornel Kadlubiak sa umeleckému svetu odcudzil. Pozná ho len generácia dnešných tridsiatnikov a štyridsiatnikov, kvôli pár hitom, napríklad Skúšky z lásky. Vlastnil reštauráciu, biliard, solárium, masážne centrum. Jeho úspešné obdobie trvalo krátko: "Začali ma vydierať, mal som problémy s mafiou. Výpalníci ma pripravili o všetko. V tejto oblasti už podnikať určite nikdy nebudem," hovorí zatrpknuto. Nič viac nemieni prezradiť. "Mám strach. Polícia v našom štáte alebo nefunguje, alebo pracuje veľmi pomaly."
Dnes podniká v oblasti potápania a tvrdí, že je úspešný. Ohlásil návrat na hudobnú scénu, chce vydať cédečko, "hoci viem, že to nebude zárobková aktivita".
"Do šoubiznisu sa nevraciam kvôli peniazom. Je čas, aby sa ľudia dozvedeli pravdu, chýba im Robin Hood," verí si idealista. Kornelov recept na úspech je údajne jeho životným krédom: "Nehnať sa za úspechom na úkor druhých."
Maťo Ďurinda: Slováci radi okrádajú
Ďurinda sa nechal strhnúť revolučnou eufóriou: "Dostal som na podnikanie chuť." V Bratislave si otvoril pohostinstvo, posledný raz tam jeho zákazníci sedeli v roku 1999. Zistil, že skĺbiť muziku s biznisom je časovo náročné. "Nemal som čas ani chuť celé dni strážiť čašníkov a výčapníkov. Všetko, čo som zarobil, išlo na náklady, a zisk nebol prakticky žiadny."
Dnes by ho už na podnikanie nik nenahovoril. "A ak predsa, tak by som si určite dával väčší pozor na svojich zamestnancov," zatrpknuto konštatuje Ďurinda.
Na otázku prečo, odpovedá jednoducho: "Nuž, naši milí Slováci veľmi radi okrádajú." (Smiech)
Kamila Magálová: Spýtajte sa manžela
"Z umenia sa, žiaľ, žiť nedá," hovorí o rozhodnutí stať sa podnikateľkou Kamila Magálová. Vymyslel to jej manžel: "Dovtedy som bola živiteľkou rodiny ja, teraz je on." Obracať sa však musí pani Kamila. "Mám na našom úspechu leví podiel zásluh." Vlastnia penzión neďaleko Bratislavy a ona je jeho šéfkou, aj radovou "zamestnankyňou". Oddýchnuť si chodí v poslednom čase do divadla.
Známych a priateľov má jednoznačne medzi hercami. "Herectvo robím už tridsať rokov, podnikám iba dva roky. Ak sa podnikateľom nedarí, a to je dnes časté, veľa priateľstiev tam veru nevzniká."
Rada Kamily Magálovej pre novopečených podnikateľov je jasná - nájsť si dobrého a šikovného manažéra: "Ten môj je mojím manželom."
Autor: Michal MASÁR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.