SOP navrhujú zmeniť hranice niektorých regiónov v rámci dnešných ôsmich krajov
Robert JURIŠ
Stará Lesná Republiková rada Strany občianskeho porozumenia (SOP), ktorá cez víkend rokovala v Starej Lesnej vo Vysokých Tatrách, podporila urýchlenú realizáciu reformy verejnej správy. Zároveň sa však jej členovia vyslovili za zachovanie ôsmich krajov a vytvorenie ôsmich vyšších územných celkov (VÚC).
"Reforma je hlavne o odovzdaní kompetencií, financií a majetku," konštatoval podpredseda SOP Ján Šimko (na snímke) zdôrazňujúc, že ak sa politici nedokážu dohodnúť na novom modeli územnosprávneho členenia Slovenska, bude musieť zostať v platnosti staré. "Vykonať reformu verejnej správy je nevyhnutnosťou. Je to jedna zo zásadným podmienok integrácie do Európskej únie. A čo sa týka územnosprávneho členenia, to vlastne máme aj teraz," dodal tento jediný zástupca tatransko-podtatranského regiónu v Národnej rade SR. Upozornil pritom, že rozhodujúcu úlohu zohrá vôľa parlamentu, resp. jeho reálne možnosti, pričom počet budúcich VÚC označil až za posledný z problémov v koncepcii pripravovanej reformy verejnej správy.
Jeho kolega, štátny tajomník ministerstva vnútra Ivan Budiak, na našu otázku, prečo vedenie SOP zmenilo názor, keď na koaličnej rade súhlasilo s modelom 12 + 12 VÚC, odpovedal, že toto rozhodnutie spôsobilo zamietavé stanovisko Strany maďarskej koalície. "Hovoríme o ôsmich VÚC, pretože dnes je to jednoducho priechodnejšie. Netvrdím, že je to najlepšie riešenie, ale územnosprávne členenie je pre všetkých obyvateľov Slovenska a nielen pre prívržencov vládnej koalície. Preto je potrebné dosiahnuť konsenzus medzi všetkými politickými stranami," povedal I. Budiak, ktorý sa vyjadril aj k neuralgickým bodom aktuálneho územnosprávneho členenia, ktorými sú napríklad nadvojo rozčesnutý Spiš alebo Zemplín.
"Hranice týchto regiónov sa dajú zmeniť aj v rámci ôsmich VÚC," konštatoval pri prezentácii troch alternatívnych návrhov riešenia otázky celistvosti Spiša. Okrem dnešného modelu, kedy severný Spiš patrí k Šarišu a Spišská Nová Ves s Gelnicou zase ku Košiciam, navrhuje spojiť celý Spiš so Šarišom na úkor Zemplína, ktorý by zase pripadol ku Košiciam. Treťou alternatívou je podľa neho úplne opačný model, v ktorom by sa Spiš s výnimkou Starej Ľubovne pridal ku Košiciam a Zemplín by sa zase spojil so Šarišom. V každom prípade, vedenie SOP pri nemenení územnosprávneho členenia počíta s úsporou 2,5 miliardy korún, ktoré navrhuje použiť pri znižovaní hrozivej miery nezamestnanosti na Slovensku.
V rámci rokovania republikovej rady SOP sa prezentoval aj jej nový podpredseda pre vnútrostranícku činnosť Vladimír Beszédes. "Budeme navrhovať, aby sa do nového volebného zákona dostala klauzula o povinnom 30-percentnom zastúpení žien v politike. Hoci predstavujú 51 percent populácie, v parlamente majú dnes len 14-percentný podiel," konštatoval a dodal, že SOP bude presadzovať, aby 8. marec Medzinárodný deň žien opäť figuroval v kalendári ako pamätný deň.
Foto: Milan TALARČÍK
Autor: POLITIKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.