vyšetrovania pre trestný čin podvodu. Podľa polície menovaný údajne s pracovníkom uvedenej firmy Radoslavom K. (29) vo februári 1999 a košickým bytovým podvodníkom Mariánom Škultétym pod zámienkou sprostredkovania kúpy rodinného domu spôsobili Ľubomírovi Gašparovi z Košíc škodu v sume 900-tisíc Sk.
"Obvinenie, ktoré bolo voči mne vznesené, je absurdné, totiž poškodeným som ja sám," uviedol na margo svojho trestného stíhania JUDr. Roland Kohút. "Vo februári prišiel za mnou ako za konateľom záložne Škultéty s tým, koľko by som vedel požičať za 3-izbový byt na Ťahanovciach. Na byt sme sa šli pozrieť a usúdili sme, že má hodnotu 600-tisíc korún. Boli sme ochotní požičať 540-tisíc s tým, že za mesiac nám bude suma vrátená aj s 10-tisícovým úrokom. Ďalšou našou podmienkou bolo, že peniaze vyplatíme až potom, ako bude byt prepísaný na firmu a bude vypísaný pokladničný doklad. Napokon sme sa stretli na Letnej pred notárom, kde Škultéty s Gašparom doniesli riadne overené podpísané zmluvy s pokladničným dokladom, na základe čoho sme vyplatili peniaze. Všetko bolo zdokladovane, ako má byť, takže nebol problém. Gašpar však o mesiac peniaze nevrátil a vyplatil iba úrok. Po dvoch mesiacoch sme išli za ním, aby peniaze vrátil, no on nám povedal, že žiadne peniaze od Škultétyho nedostal. Potom sme hľadali aj Škultétyho, no on už zmizol. Gašpar však pôžičku riadne podpísal a my sme chceli naspäť peniaze," uviedol JUDr. Kohút a dodal, že v tomto duchu vypovedal aj na polícií.
"Pravda, najprv sme boli vypočúvaní ako poškodení. To bolo asi pred dvoma rokmi. Teraz zrazu sa to zmenilo na obvinených. Je to absurdné byť stíhaný na základe toho, že cez našu firmu sprostredkoval Škultéty obchod, na ktorého konci my máme vyše polmiliónovú stratu. V súčasnosti si nárokujeme na Gašparov byt, ktorý fakticky i papierovo patrí firme. On sa však odmieta vysťahovať, preto sme mu chceli nájsť nejaký malý domček na vidieku, aby sa aspoň nejaké prostriedky vrátili. Ponúkli sme mu dva domy, ktoré odmietol. V súvislosti s obvinením sme adresovali na vyšetrovací úrad i na prokuratúru sťažnosti," uviedol JUDr. Kohút.
Ako sme už informovali, jeho záložňa predvlani skrachovala vraj kvôli medializácii kolapsov v nebankových inštitúciách Nick Finance a Móda-Raj. Pred vyše rokom mala spoločnosť voči svojim veriteľom 40-miliónovú pohľadávku. JUDr. Kohút vtedy pre Korzár uviedol, že peniaze bude vyplácať, a že jeho aktíva prevyšujú pasíva. Dodnes však klienti neboli vysporiadaní. Podľa niektorých z nich JUDr. Kohút peniaze použil pre vlastné potreby a na svojich veriteľov už dávno kašle.
"Vložil som pol milióna v lete roku 1999. Po troch mesiacoch firma skrachovala a dodnes neviem dostať svoje peniaze naspäť. Pán Kohút tvrdí, že má nejaký dlh na daňovom úrade, ale čo majú spoločné moje vklady s jeho dlhmi na daňovým úrade... Potom, keď už nemá čo povedať, tvrdí, že na prokuratúre mu vraj prikázali, že nemôže vyplácať klientov podľa poradovníka, ako vkladali peniaze, ale ich má deliť pomerne medzi všetkých klientov. Svoje peniaze som sporil celý život. Pracoval som v Rusku a teraz nedokážem zaplatiť svojej dcére ani vysokú školu," povedal nám veriteľ firmy.
Ďalší uviedol, že JUDr. Kohút vraj disponuje značným hnuteľným a nehnuteľným majetkom. "Stavia dom na Pereši a vozí sa na béemvéčkach a audinách. Nech ich popredá a nech nás vyplatí," rozčuľoval sa.
JUDr. Kohút sa vyjadril aj k týmto skutočnostiam.
"V tomto čase dlžíme našim klientom 24 miliónov. Na druhej strane voči našim evidujeme 27-miliónové pohľadávky, na úrokoch je to vyše 6,5 milióna korún. Za vyše roka sa nám teda podarilo zlikvidovať 16 miliónov."
Údajne na daňovom úrade dlžíte vyše 2- miliónovú čiastku, čo vraj znemožňuje vyplácanie veriteľov.
"Mali sme nedoplatok 900-tisíc korún za neodvádzanie daní za tichých spoločníkov. Na základe kontroly nám však vyčíslil daňový úrad penále a pokuty vo výške 2,1 milióna korún. Zdalo sa nám to pritvrdé, preto sme sa odvolali. Medzitým však uvalil daňový úrad záložné práva na naše nehnuteľnosti. Takže nemôžeme predávať nehnuteľnosti a teda vyplácať občanov."
Prečo ste neuhradili spomínaných 900-tisíc?
"Po krachu Nick Finance bola možnosť, že uhradíme tento dlh, no rozhodli sme sa, že peniaze rozdelíme medzi klientov."
Klienti tvrdia, že nevyplácate kvôli nejakému zákazu z prokuratúry.
"Nie je to pravda, z prokuratúry prišlo odporúčanie, aby sme ich nevyplácali podľa poradovníka, ale celoplošne, aby nedošlo k podozreniu z uprednostňovaniu veriteľov. Teda ak dostanem nejaké peniaze, mám vyplatiť rovnaké podiely všetkým klientom."
Ako a kedy ich vyplatíte?
"Musíme sa najprv dohodnúť s daňovým úradom, na čiastke, ktorú sme ochotní uhradiť. Po odblokovaní nehnuteľností by bolo najlepšie, keby išla firma do konkurzu."
V prípade konkurzu však nie je isté, že všetci vaši klienti dostanú peniaze naspäť...
"Predpokaldám, že to bude tak na 80 percent."
Vlastníte BMW sedmičkovej rady, Audi A 6 a staviate dom?
"BMW bolo predané a peniaze z neho som v roku 1999 rozdelil medzi klientov, Audi, ktoré bolo na lízing, bolo odcudzené v Poprade. Dom, ktorý bol rozostavaný na Pereši, som rovnako v roku 1999 založil a uhradil som svoje osobné pohľadávky."
Ako participoval váš zavraždený spoločník I. Morochovič, v košckom podsvetí ináč známy ako Tivo, na súčasných problémoch firmy?
"Vyhotovil viacero problémových zmlúv. Napríklad ide o jednu, kde nám naš veriteľ dĺží až 2 milióny korún."
V čom je táto zmluva problémová?
"Peniaze zakotvili u istého politika, zmluva však išla mimo mňa a nebudem sa k tomu vyjadrovať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.