vo štvrtok poškodila séria výbuchov. Počet obetí tak stúpol na desať.
Vedenie spoločnosti zostavilo v piatok päťčlenný tím technikov a potápačov, ktorí zistili, že oddelenia, kde pracovali všetci nezvestní, sú kompletne potopené. Podľa hovorcu spoločnosti tak už neexistuje žiadna šanca, že by robotníci mohli byť ešte nažive.
Tri explózie, pri ktorých sa prevalil jeden oporný stĺp plošiny, si na mieste vyžiadali život jedného robotníka. Rodiny ostatných deviatich nezvestných obvinili spoločnosť, že neurobila dostatočné kroky na ich záchranu. Objavili sa aj tvrdenia, že v snahe o zníženie nákladov zverila spoločnosť prácu nedostatočne kvalifikovaným robotníkom, čím ich vystavila nebezpečenstvu a ohrozila životné prostredie.
Šance na záchranu plošiny ležiacej pri brazílskych brehoch sa tiež postupne zmenšujú a plošina sa môže ponoriť v priebehu víkendu. Technici pumpujú do jej nosných stĺpov dusík, aby ju udržali na hladine. Nevie sa však, či bude táto operácia úspešná. Konštrukcia objektu dosahuje výšku 40-poschodového mrakodrapu.
Ako uviedol prezident spoločnosti Petrobras Henri Philippe Reichstul, mimoriadna udalosť ohrozila ciele produkcie ropnej spoločnosti. V prípade, že sa plošina potopí, môže to spôsobiť najhoršiu ekologickú pohromu v brazílskych dejinách. Na plošine sa totiž nachádza 1,5 milióna litrov ropy a benzínu. Uhol jej vychýlenia je už dvakrát väčší ako u šikmej veži v talianskej Pise.
Podľa analytikov sa poškodenie ropnej plošiny odrazí na dennej produkcii firmy Petrobras poklesom o päť percent. Spoločnosť vyťaží okolo 1,3 milióna barelov ropy denne.
Autor: Rio de Janeiro (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.