Európe za posledných jedenásť rokov z pohľadu bývalého Východu aj Západu. Výsledkom konferencie, ktorá sa v sobotu skončila, však nebolo plánované Pražské prehlásenie, ale účastníci sa dohodli na pokračovaní stretnutí.
Významné osobnosti z Českej republiky, Slovenska, Maďarska, Poľska a Nemecka, ktoré sa aktívne podieľali na páde komunizmu, počas dvoch dní diskutovali o využití skúseností revolúcií z roku 1989 na obohatenie debaty o európskej integrácii, ktorá sa v súčasnosti obmedzuje predovšetkým na technické a ekonomické aspekty.
Ako na záver podujatia uviedol slovenský minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, právny štát, ktorý sa viac menej podarilo v stredoeurópskych štátoch vytvoriť, však sám nestačí, pretože v ňom môžu urobiť kariéru aj skorumpovaní a populistickí politici. Takýto štát treba doplniť hodnotami a súčasnú Európsku menovú úniu je potrebné pozdvihnúť a prebudovať na "Európsku hodnotovú úniu", dodal.
Podľa poslanca nemeckého Spolkového snemu Markusa Meckela rokovali o situácii v Európe z pohľadu reality vo jednotlivých krajinách, ako aj ďalších perspektív Európy. Dotkli sa viacerých okruhov, ako napríklad otázky médií a ich vplyvu v spoločnosti, či politickej kultúry. Meckel zdôraznil, že ďalšou dôležitou súčasťou európskej identity bude spracovanie dejín, na čo je potrebný dialóg medzi jednotlivými krajinami. Ďalšími okruhmi boli problémy nacionalizmu, s ktorými zápasí ako východná, tak aj západná Európa, a otázky postavenia menšín.
Výsledkom stretnutia malo byť pôvodne spoločné Pražské prehlásenie, ale už v prvý deň sa všetci zhodli na tom, že je to nereálny cieľ a navrhnuté body vyhlásenia sa stali napokon zdrojom diskusií. Dohodli sa však na vytvorení skupiny, ktorá pripraví dokument a ten by sa mohol dostať na stôl európskych politikov ešte pred summitom EÚ v Bruseli na jeseň tohto roku. Ďalšie podobné stretnutie by sa malo konať na budúci rok v poľskej Varšave, alebo v Krakove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.