veľvyslancom Davidom Lyscomom, podpredsedom ÚS E. Baránym, vedením košického KDH a biskupského úradu. S Jánom Figeľom (na snímke) sme sa porozpávali najmä o aktuálnych otázkach našej zahraničnej politiky a reforme verejnej správy.
Ministri vnútra Európskej únie nás vo štvrtok zaradili na zoznam krajín, ktorých občania pri vstupe do členských krajín EÚ nebudú potrebovať vstupné víza. Ako sa na túto pozitívnu správu pozerá ministerstvo zahraničných vecí?
- Sme veľmi spokojní, hoci, priznám sa, tento krok sme čiastočne aj očakávali. Je to čiastočne aj úspech našej zahraničnej politiky, no zároveň aj logické vyústenie snaženia členských štátov únie o harmonizáciu svojej vízovej a azylovej politiky. Predpokladám, že toto opatrenie nadobudne účinnosť niekedy začiatkom máju a teda najneskôr odvtedy sa obnoví bezvízový styk s Belgiskom a Dánskom. Aj my sme bojovali za pritvrdenie azylovej legislatívy krajín EÚ, pretože ich štedrý sociálny systém "motivoval" niektorých našich občanov k tomu, aby praktizovali tzv. azylovú turistiku. To by však už malo byť minulosťou, zostáva sa nám esšte dohodnúť s vládou Veľkej Británie a Írskom na zrušení vízovej povinnosti.
Dokedy mienite vyriešiť aj tieto dve zostávajúce krajiny?
- V prípade Írska ide o špecifickú otázku, keďže ich vnútorná politika sa zhoduje s tou, ktorú má aj Veľká Británia. Táto krajina sa už dlhšie zaoberá otázkou zníženia počtu ľudí žiadajúcich o azyl. Keďže teraz ich čakajú voľby, nepredpokladám že sa v blízkej budúcnosti niečo na tom zmení. Navyše Írsko aj Veľká Británia ležia na ostrovoch a preto si chcú aj naďalej ponechať právo špecifického riešenia. Zatiaľ nie sú ani členmi Schengenskej dohody a preto to tak skoro nebude. V každom prípade sa vízová povinnosť voči Veľkej Británii musí zrušiť ešte našim vstupom do EÚ. A členským štátom únie budeme, a to pevne dúfam, už v roku 2004...
Predseda NR SR Jozef Migaš sa v piatok vyjadril, žeby sme mali prehodnotiť zavedenie vízovej povinnosti voči Rusku. Stotožňujete sa s jeho názorom?
- Nie, nepovažujem to za šťastný výrok. Skôr si myslím, že je potrebné hľadať spôsob liberalizácie vízového styku pre určité skupiny Rusov. Viem, že sa nám znížil počet turistov a preto by sa najmä v tejto oblasti mali urobiť opatrenia, ktoré by zjednodušili ich vstup na Slovensko. V každom prípade vzhľadom na náš zámer vstúpiť do EÚ by sme mali mať víza pre Rusko aj pre Ukrajinu. Je lepšie, ak sú zavedené už teraz, než by sme sa nimi mali začať zaoberať zo dňa na deň po vstupe do EÚ.
V súčasnosti traumatizuje našu spoločnosť otázka reformy verejnej správy. Je dosť vážny predpoklad, že aj napriek optimistickým vyhláseniam šéfov koaličných strán sa vládna koalícia na jej celkovom znení nedohodne. Ohrozil by naše prijatie do EÚ fakt, ak by sa reforma do apríla nestihla v parlamente prerokovať?
- Otázka nestojí tak, či sa reforma stihne prerokovať do apríla. My ju dovtedy musíme jednoducho schváliť, pretože ináč budeme mať obrovské problémy. Ak by sa náhodou nenašla v koalícii dohoda, nastala by v štáte obrovská nestabilita, ktorá by Slovensko mohla veľmi draho vyjsť. Pokiaľ sa chceme stať členmi EÚ, musíme túto reformu prijať, pretože bez jej schválenie sa nepohneme ďalej. Ťažko mi je predpokladať, čo by sa v takomto prípade stalo. Jedno však viem isto, veľmi by to oslabilo našu vyjednávaciu pozíciu. Tak ako zahraniční partneri predtým pozitívne kvitovali prijatie novely ústavy, teraz by odsúvaním reformy - poviem to diplomaticky - neboli veľmi nadšení...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.