zakazuje vypaľovanie porastov a zakladanie ohňa na miestach, kde by sa mohol rozšíriť. Za jeho porušenie hrozí nezodpovednej osobe aj päťtisícová pokuta. Ak však dôjde k porušeniu zákazu fajčenia a manipulácie s otvoreným plameňom na miestach so zvýšeným požiarnym nebezpečenstvom môže sa pokuta vyšplhať aj na desaťtisíc korún," uviedol vrchný inšpektor požiarnej ochrany na krajskom odbore PO kapitán Jozef Štoffa.
V rámci celého kraja sa požiarnici zapoja do hliadkovej činnosti tak v jarnom období, ako aj v dlhotrvajúcom suchom počasí a hlavne počas víkendov v záhradkárskych oblastiach, lesoparkoch a turistických zónach. "Z dlhodobej perspektívy vývoj a predpokladaný úžitok lesov nepriaznivo ovplyvňujú požiare. Odstránenie ich následkov znamená mimoriadne výdavky na nové zúrodnenie a zalesnenie pôdy. Preto z našej strany pôjde o nekompromisné postupy voči tým občanom, ktorí budú vypaľovať suché porasty a zakladať oheň v lesných porastoch. Aby nedošlo k podobnej tragédii, ako vlani pri Hrabušiciach, kde vyhaslo šesť ľudských životov. Ľudia sú však nenapraviteľní, a prvú obeť tohtoročného vypaľovania porastov sme už zaznamenali nedávno v okrese Medzilaborce," dodal inšpektor.
Vlani na území kraja evidovali v odvetví lesníctva 183 požiarov. Z tohto počtu v 162 prípadoch horeli lesné porasty, na celkovej ploche 173 hektárov a so škodou za takmer 4,4 milióna korún. "Z jarných mesiacov boli pre nás v minulom roku nepriaznivé najmä apríl a máj, keď sme spolu mali 57 požiarov. Z jesenných to bol október - 62 požiarov a škody za viac ako 2,7 milióna korún. Najčastejšie horelo v lesoch okresov Poprad a Prešov. Z hľadiska sledovaných príčin 74 požiarov vzniklo pri zakladaní ohňov v prírode, 45 pri vypaľovaní trávy a suchých porastov a 17 pri spaľovaní odpadu a odpadkov. Päťkrát na vine bola nedbanlivosť fajčiarov," vysvetľoval J. Štoffa.
Rozhodujúci vplyv na výšku škôd v kraji mali vlani najmä tri požiare v okresoch Levoča, Poprad a Snina. Pravdepodobnými príčinami pre ich vznik bola manipulácia s otvoreným ohňom neznámymi osobami. V druhej polovici mája horel semenný porast borovice na dvoch hektároch v katastri mesta Levoča, v lesnom obvode Levočské vrchy. Škodu odhadli na takmer 756-tisíc korún. O mesiac horel už smrekový porast vo veku päť až šesť rokov na ploche 40 hektárov v okolí obce Švábovce. Škody vyčíslili na 80-tisíc. Najväčší lesný požiar v Prešovskom kraji evidovali však koncom októbra pri obci Stakčín, kde zhorelo 50 hektárov bukového porastu vo veku od troch do 160 rokov. Škoda sa vyšplhala nad 2,5 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.