a vody, ktoré majú voči jednotlivým inštitúciám. Vari jednou z prvých v tomto regióne bola Nemocnica s poliklinikou (NsP) J. A. Reimana v Prešove, ktorá dostala od riaditeľa prešovského odštepného závodu Východoslovenských vodární a kanalizácií Jozefa Polomského upozornenie, že ak do určitého termínu nezaplatia dlh vo výške 15 miliónov korún, vypnú im vodu. Nasledovali opatrenia v podobe pozastavenia menej akútnych operácií. Zaujímalo nás, ako sa situácia vyvíja ďalej a oslovili sme riaditeľa NsP Jána Sidora.
"Medzičasom sa ukázalo, že zrejme išlo o celoplošný pokyn kompetentných. Hovoril som aj s riaditeľmi iných nemocníc z Trnavy, Vranova nad Topľou, Medzilaboriec aj Popradu a všade sa situácia opakovala. S riaditeľom Polomským som sa tiež stretol a hoci ma to mrzí, musel som mu na rovinu povedať, že nemôžeme zaplatiť, ba ani nevidím reálnu možnosť v najbližších mesiacoch uhradiť ďalšie faktúry. Priznal som, že dôjde k ďalšiemu navýšeniu dlhu, ale aj vysvetlil dôvody a on ma zase upozornil, že svoju hrozbu bez rozhodnutia nadriadených nemôže odvolať," uviedol J. Sidor a dodal, že v rozhovore sa nevyhol obvineniu zo strany J. Polomského.
Poukázal na to, že manažment nemocnice zvýhodňuje niektorých veriteľov, že neurobili vzájomné zápočty pravidelne a podobne. J. Sidor argumentoval tým, že nikomu z dodávateľov energií či liečiv nemôže zaplatiť celú pohľadávku. Keď potrebuje na prevádzku 65 a dostane 43 až 45 miliónov korún je logické, že každému z nich sa môže pokúsiť zaplatiť iba časť nákladov a vedel by sa tým obhájiť aj pred súdom. Riaditeľ NsP chápe aj situáciu vodárov a ako zdôraznil, oni dvaja nemôžu situáciu vyriešiť. "Dohodli sme sa, že budeme na vyčistení vzťahov pracovať. Stretnú sa naši ekonómovia, právnici a presne odsúhlasia všetky faktúry, výšku pohľadávok a spracujú vzájomnú dohodu o započítaní, aby nemuseli platiť aspoň poistné, ktoré uhrádzajú zdravotným poisťovniam, čo je mesačne asi 350 tisíc korún. Tie by potom o toľko menej uhrádzali našej nemocnici. Bude nám to chýbať, ale momentálne nevidím iné riešenie," vysvetlil J. Sidor.
Inak povedané, ide o to, aby sa v pozícii dlžníkov ocitli poisťovne, nie NsP. Tá totiž vykonáva služby pre ich poistencov a skutočné náklady zdravotníckeho zariadenie podľa liečebného poriadku sú vyššie, ako uhrádzajú poisťovne zo svojich zdrojov. Rezort zdravotníctva už niekoľko rokov neposkytoval zariadeniam vyrovnané financovanie, nehovoriac o nejasných finančných tokoch, a tak je logické, že k takej krízovej situácii raz muselo dôjsť.
Na našu otázku, či a ako reagoval na výzvu prednosta krajského úradu Jozef Polačko, keď ho riaditeľ upozornil, že nemocnica bez vody znamená krízový stav nám odpovedal, že zatiaľ sa s ním nikto nekontaktoval. Má však takú informáciu, že riešením bol poverený krajský štátny lekár Peter Bandura. Oslovili sme ho a opýtali sa na jeho postoj k celej situácii. "Pôvodne som to chcel riešiť na krajskej úrovni a stretol som sa s riaditeľom VVaK v Košiciach. Po včerajšom rozhovore so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Mariánom Kováčikom sa včera situácia zmenila. Informovala ma, že sa ešte v ten istý deň pripravuje stretnutie medzi ministrami zdravotníctva, pôdohospodárstva a predsedom vlády a mali pripraviť návrh, ako systémovo vyriešiť problém. Pôjde o návrh vzájomných zápočtov pohľadávok a nedoplatkov dodávateľov energií do sociálneho a zdravotného poistenia. Počkáme teda na ich centrálny návrh a budeme pokračovať konkrétnymi rokovaniami v regióne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.