sa zem zľahla. Pripravené nie je nič, keďže Nižňanský robil tri noci iba na svojom variante "zúženej reformy". Ľavica, ktorá zadanie Koaličnej rady o alternatívnych variantoch iniciovala, týždeň s vlastným modelom ani nepohla.
Znamená to, že aj oklieštená a fingovaná "reforma", aká už jediná prichádza do úvahy, je vitálne ohrozená. Jej základný krok, voľby do regionálnych parlamentov, môže totiž iba zázrakom stíhať legislatívne lehoty tak, aby sa dal dodržať novembrový termín. Isteže, koaliční výtečníci sa o chvíľu ešte vyroja so "zlepšovákom", že vlastne možný je aj december, to je však už kabaret, a nie politika. Napokon, pri pohľade na hemženie v koaličnom kúpalisku existuje podozrenie, že všetky termíny plnia dnes už iba jednu funkciu - aby bolo čo zmeškať.
Okrem toho, že sa rúca decentralizačný projekt, ktorý mohol - okrem iného - aj výdatne redukovať priestor na reprízu excesov štátnej moci, vo vzduchu visí aj parádna "euroblamáž". Ak Slovensko neponúkne do leta aspoň akýsi náčrt posilnenia samosprávnej demokracie, stojíme pred istou perspektívou najhoršieho posudku Európskej komisie od nástupu tejto garnitúry. Tým fakticky aj definitívne zhasne paberkujúca nádej, že summit EU v decembri, ktorý bude s určitou pravdepodobnosťou už nominačný, nás zaradí do "prvého koša" spolu s visegrádskymi partnermi. Niežeby bola žiara nádeje dnes oslepujúca, ale bez RVS nám zostane už iba dúfať, že BSE, slintačka a krívačka "nominačnosť" summitu úspešne zmaria.
Bez ohľadu na bočné motivácie, ktoré u Dzurindu nemôžu nebyť, sa javí, že v najvyššom vedení štátu si naplno uvedomuje hrozby práve iba premiér. Vyvíja naozaj úsilie odvrátiť divoké hlasovanie v parlamente, kam KR hazardérsky kauzu odpinkala. Cesta za dohodou však vyzerá bezútešne: SDĽ a SOP sú v tejto chvíli naštartované presadiť 8 + 8 aj cez mŕtvoly. Pokiaľ cez telesné pozostatky Nižňanského, Mikloša i tej časti "slovenskej" pravice, ktorá je presvedčená o výhodnosti 12 + 12, by to azda šlo, pre SMK je zachovanie súčasného členenia neprekročiteľnou čiarou. Zrušiť systém "na západe nič nového", na ktorý SMK nepristúpi, je zase nepriestreľné ako cez ľavicu, tak aj KDH a Dzurindovu SDKÚ.
Pri proklamovanej ústretovosti opozície k modelu 8 + 8 sa takto rysuje scenár, z ktorého sa až chlpy ježia. Ak nedôjde k vnútrokoaličnej dohode, ktorej mantinely sme si práve ukázali, situácia v NR SR môže vyústiť až k takým ad hoc úpravám, ktoré v koncovke prinútia vládnych predkladateľov celý balík zákonov (ak vôbec bude) stiahnuť. Ak teda len nechcú dať vzniknúť zbastardizovanému systému, ktorý môže vyzerať vskutku ešte horšie, ako je dnešné status quo.
Vynechajme pravdepodobné zámery opozície, ktorej zaiste momentálne neleží na srdci ani decentralizácia, ani to, aby si Dzurinda a spol. pripísali imidžový "eurobonus". Aj keby ale boli úmysly všetkých poslancov tie najčestnejšie, pri kolosálnom manévri, akým je reforma verejnej správy, by bolo živelné hlasovanie parlamentu nie známkou demokracie, ale pustej anarchie. Väčšinovo rozhodovať, naprieč spektrami a stranami, napríklad o kompetenciách, ktoré "dole" prejdú a ktoré v centre zostanú, je jednoducho nonsens. Z "reformy" by sa vykľul taký Frankenstein, že dovidenia v Rusku, priatelia.
Pokiaľ sa Dzurinda o čosi ešte zúfalo snaží, temer celý zvyšok koaličného sveta už konštruuje lego mediálnych výhovoriek. Najmä zľava lietajú skvosty, ktoré vyzerajú aj na šieste počutie absurdne, stonásobným opakovaním ale, ako vždy, úspešne zľudovejú. Dvojitý úder smeruje jednak proti Miklošovi s Nižňanským, ktorí majú byť zodpovední, že reformné zákony, o KTORÝCH NIE JE DODNES POLITICKÁ DOHODA a BLOKUJÚ ICH REZORTY NAJMÄ POD GESCIOU SDĽ, nie sú už dávno pripravené. Až s tým prídu na KR oficiálne, bude sa to volať "nezvládnutý manažment reformy". Druhú porciu umelej hmly vypustil Peter Weiss: Tvrdenie, že "dohoda o modeli 12 + 12 sa zrútila kvôli SMK", je lož ako marxizmus. Každý, kto tu ešte nemá sklerózu, si pamätá, že túto "najpriechodnejšiu možnosť", ktorá vydržala tri dni, ohlásil Dzurinda až po tom, čo Bugár 2.marca opustil KR rozhorčený, že "ho nikto nechce počúvať". Napokon, Weissa a spol. excelentne vyvracia sama SMK, keď ponúka "okamžite naďalej rokovať o ÔSMICH či 12 vyšších územných celkoch" (Csáky). SDĽ veľmi dobre vie, že ak bude "Komárno" resp. čosi podobného, od SMK tu môže byť krajov ľubovoľne v intervale 2 až 40.
Hoci akési bilaterálne dišputy bežali v koalícii ešte aj včera, fáza rozhovorov sa pomaly preklápa do fázy výhovoriek, blufov a hľadania vinníkov. Ak sa ale nenájde aspoň krízové riešenie, ktoré odvráti anarchiu v NR SR, politický závar okolo "reformy" môže strhnúť do kolapsu aj celú koalíciu a zmeniť politické usporiadanie v krajine ešte pred voľbami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.