nefilmuje ho, alebo iným spôsobom nezasahuje do jeho súkromia. Podľa štúdie Úradu na vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV) Štátna bezpečnosť (ŠtB) ročne rozlepila a prečítala milióny listov a odpočúvala stovky telefonátov, píše český denník Mladá fronta DNES (MfD).
Podľa autora štúdie Daniela Povolného úrady mohli otvoriť list komukoľvek. Bývalý režim takto robil svojráznym spôsobom prieskum verejnej mienky a náhodným otváraním listov sa zisťovala celková nálada v spoločnosti, dodáva MfD.
Cenzúra dostala odborné pomenovanie Previerka korešpondencie a vo veľkom sa začala ešte v roku 1949. V roku 1966 rukami príslušníkov ŠtB prešlo celkovo 99 miliónov zásielok, čo im umožnilo nové zariadenie s krycím názvom JEZERO.
Ako dodáva denník, v skutočnosti išlo o veľkú naparovačku na rozlepovanie zásielok a pneumatický lis na ich opätovné zlepenie. Ak sa v listoch nachádzali nejaké peniaze, tie končili vo vreckách príslušníkov ŠtB a boli vedľajším zdrojom ich príjmov.
V roku 1968 sa verejnosť dozvedela o viacerých pracoviskách tajnej služby na poštách a tak počas normalizácie ŠtB musela pracoviská opätovne vybudovať. Skupinu na cenzúru listov tvorili viacerí členovia - čitateľ, ktorý prečítal a skontroloval asi 30 listov za hodinu, rozlepovač, ktorý za smenu rozlepil asi 2000 obálok a zalepovač ich nakoniec musel všetky zalepiť.
ŠtB mala k dispozícii najmodernejšiu techniku, vrátane súčiastok z cudziny. Paradoxne zariadenie pre operatívnu techniku montovali zo súčiastok, ktoré vyrobili väzni v Ruzyni, alebo Valdiciach.
Tajná polícia mala na odpočúvanie telefonátov v archívoch množstvo stavebných plánov bytov viacerých pražských sídlisk, ale predovšetkým jej išlo o cudzincov. Najmenej v 12 pražských hoteloch bolo odpočúvanie namontované natrvalo. Podľa ÚDV predstavitelia komunistickej bezpečnosti dobre vedeli, čoho sa dopúšťajú a preto všetky správy, ktoré získali odpočúvaním či inou podobnou technikou, museli byť prepracované.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.