výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove, za akademika. Stal sa tak vekovo najmladším akademikom v nominujúcej akadémii, ale aj na Slovensku. Mimochodom u nás od roku 1989 nebol menovaný žiaden akademik.
Prezident Akadémie akademik Ivan Antonovič Čerdyncev pri predkladaní návrhu ocenil najmä mimoriadnu vedeckú aktivitu K. Vasilku a zvlášť jeho prínos do vedy v oblasti výrobných technológií. Okrem množstva vedeckých publikácií sú významné najmä jeho nové riešenia v technológii, na ktoré mu udelili patenty. Akademik Vasilko sa zaoberal napríklad sledovaním rýchlych dejov, vyvinul metódu na okamžité zastavenie procesu brúsenia. Ako prvý na svete tak získal pohľad na priebeh plastickej deformácie pred brúsnym zrnom. Za tento vynález bol ocenený zlatou medailou na svetovej výstave vynálezov a technických noviniek v Bruseli. Táto metóda doteraz nebola prekonaná a úspešne ju aplikujú aj v zahraničí. Zodpovedá tomu aj veľké množstvo ohlasov na jeho práce prakticky z celého sveta.
V aktíve K. Vasilku je toho oveľa viac. Vyvinul metódu na až päťnásobné zvýšenie trvanlivosti rezných nástrojov, ktorá nevyžaduje vyššie náklady. Aplikovali ju mnohé firmy. S ruskými spolupracovníkmi vypracoval technológiu vysoko produktívneho sústruženia zložitých súčiastok typu krúžkov valivých ložísk založenú na takzvanom tangenciálnom sústružení. Vyvinul tiež nástroje na sústruženie s výrazne zníženou drsnosťou povrchu súčiastok. Spolu s gruzínskym spoluautorom patentoval vyvrtávaciu hlavu na obrábanie tvarových otvorov, ktorá sa vyrába v Gruzínskej republike. Výpočet aktivít nového akademika je omnoho väčší. Bieloruská akadémia považuje jeho menovanie akademikom za významný prínos pre činnosť akadémie, ale aj medzinárodnú spoluprácu. A netreba ani zdôrazňovať, že Fakulta výrobných technológií v Prešove si znova posilnila úroveň učiteľského zboru.
Autor: Jaroslav SUŠKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.