okrese Vranov nad Topľou sa touto činnosťou zaoberajú dvaja živnostníci. Na zvláštne praktiky jedného z nich chodia sťažnosti dokonca aj na stredisko plynoslužobne Slovenského plynárenského podniku vo Vranove nad Topľou, hoci táto s tým nemá nič spoločného. Zrejme sa tak deje na základe skutočnosti, že kominársky živnostník Dušan Bužo pri vykonávaní svojej činnosti sa v niektorých prípadoch odvoláva práve na vedúceho tohoto strediska Štefana Nutára, ktorý vraj nariadil revíziu komínov. Nášmu denníku to potvrdil obyvateľ Vranova nad Topľou Jozef Zolovčík, ktorý nám vyrozprával svoju príhodu s týmto kominárskym živnostníkom: "Prišiel ku mne do dvora a že vraj ide vykonať revíziu plynových komínov, ktorú nariadil vedúci strediska plynárni pán Nutár. Nuž dobre, keď ideš prezrieť komíny, tak ideš. Lenže kominár začal aj plynový kotol čistiť. Po skončení práce zapýtal 180 korún. Viem, že sa voľakedy platilo za čistenie komínov, tak som si myslel, že vydali nejaké nové predpisy. Povedal som mu, že si to preverím. Keď zaplatím tých 180 korún, tak aspoň budem mať doklad."
J. Zolovčíkovi sa nepozdávala najmä vyúčtovaná čiastka, ale aj odvolávanie sa na vedúceho strediska plynoslužobne SPP vo Vranove nad Topľou Š. Nutára. Opýtali sme sa teda aj jeho, či je to pravda. "Žiadne podobné nariadenie som nevydával. Oni si plnia svoje povinnosti podľa vykonávacej vyhlášky požiarneho zákona," ohradil sa Š. Nutár pre náš denník a dodal, že kvôli tomu mu volajú aj ďalší občania okresu. Je pravda, že revízia plynových komínov by sa mala vykonať raz ročne, pretože kondenzát spalín je agresívny a dokáže časom znehodnotiť vyvložkovanie komína pokiaľ toto nie je z hliníka alebo nerezovej ocele. Ale všetko má svoje pravidlá - aj práca kominárov. Pokiaľ kominársky živnostník nemá oprávnenie na vykonávanie čistenia plynových kotlov, tak by túto činnosť nemal vykonávať.
Ako sme si overili na odbore živnostenskom a ochrany spotrebiteľa Okresného úradu vo Vranove nad Topľou, Dušan Bužo má len koncesijnú listinu na kominárske práce, ale nie na čistenie plynových kotlov. Preto je jeho snaha o ich čistenie protizákonná.
Z vyjadrenia vedúceho tohto odboru Františka Tkáča vyplýva, že podobná sťažnosť na počínanie kominárskeho živnostníka D. Buža nie je ojedinelá. Podľa neho sťažnosti smerujú aj na spôsob účtovania za vykonanú prácu. Jeho obeťami sú najmä dôchodcovia. "Na našom odbore sa sťažoval jeden starší človek, že spomínaný kominársky živnostník si naúčtoval 800 korún za revíziu komína a pritom iba ho prezrel s pomocou zrkadla a za minútu bol hotový. Najmenej štyria ľudia sa sťažovali naňho, že zinkasoval peniaze prakticky za nič. Preto sme na tohoto kominárskeho živnostníka podali sťažnosť na komoru kominárov a navrhli odobrať mu spôsobilosť na vykonávanie činnosti," vyjadril sa pre náš denník vedúci odboru živnostenského a ochrany spotrebiteľa OÚ vo Vranove nad Topľou František Tkáč. Odpoveď ale zatiaľ ich odbor nedostal a tak aspoň pripravujú informácie pre médiá, ako majú občania v podobných prípadoch postupovať.
Pokúšali sme sa včera skontaktovať aj so živnostníkom Bužom, žiaľ sa nám to nepodarilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.