Korzár logo Korzár

ŠR VŠ rokovala o návrhu vysokoškolského zákona

V dňoch 24. 26. februára 2001 sa uskutočnilo riadne zasadnutie Študentskej rady vysokých škôl (ŠR VŠ). Tentokrát sa študenti stretli v Liptovskom

Mikuláši (predsedníctvo tam dorazilo zo Zvolena, kde malo predchádzajúci deň zasadnutie), odkiaľ spoločne vyrazili do Vysokých Tatier konkrétne do Račkovej doliny.

Po úvodnom zvítaní a po presune do Račkovej doliny sa študenti ubytovali v priestoroch chaty, patriacej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Mandáty sa overili pomerne rýchlo a samotné zasadnutie mohlo začať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsedníčka ŠR VŠ (Renáta Králiková, Univerzita J. A. Komenského Bratislava) otvorila zasadnutie, ktoré svojím programom bolo azda najdôležitejším zasadnutím ŠR VŠ v jej doterajšej histórii. Hlavným bodom programu bol totiž návrh nového vysokoškolského zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Po úvodných správach začalo zasadnutie naberať správne tempo. Hosť, Rastislav Dikant (predseda Rady mládeže Slovenska), informoval študentov o Dohode o spolupráci medzi RMS a ŠR VŠ. Po ňom nasledoval predstaviteľ študentských organizácií Michal Rehák, ktorý predložil ŠR VŠ návrh vytvorenia Grémia študentských spolkov pri ŠR VŠ. Rozprúdil tak konštruktívnu debatu, čo napokon viedlo k tomu, že ŠR VŠ tento návrh odobrila.

Búrlivú atmosféru vyvolala problematika "maďarskej fakulty". ŠR VŠ si vypočula stanovisko predsedníctva, vystúpenie Jána Marosza (zástupca Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre) a s niekoľkými doplneniami schválila stanovisko, ktoré predsedníctvo vypracovalo na svojom zasadnutí vo Zvolene.

V sobotu večer dorazil aj jeden z hlavných hostí Peter Mederly (generálny riaditeľ sekcie VŠ). Pre únavu si však najprv oddýchol, aby načerpal dostatok energie pred nedeľnajším rokovaním o návrhu zákona o VŠ.

SkryťVypnúť reklamu

Piatkový pracovný program sa skončil až pred polnocou. Ani to však neodradilo študentov od usporiadania "kultúrnej komisie", ktorá bola aj tentokrát úspešná.

Program zasadnutia pripadajúci na nedeľu bol jednoznačný: 9:00 13:30 Návrh zákona, 13:30 15:00 Obed, 15:00 18:30 Návrh zákona, 18:30 20:00 Večera, 20:00 21:30 Návrh zákona. Program sa nakoniec dodržal takmer presne, až na jeden "malý" detail študenti kvôli nedostatku času predĺžili svoje rokovanie až do druhej hodiny rannej, a väčšina z nich, z rôznych dôvodov (prepisovanie návrhov do počítača, "kultúrna komisia", atď.), nakoniec nešla spať vôbec. Ale poďme pekne po poriadku.

Už ráno sa na rokovanie dostavil pán Mederly. Okolo desiatej dorazili aj ďalší plánovaní hostia: Milan Ftáčnik (minister školstva), Martin Fronc (štátny tajomník MŠ SR), Milan Dado (prezident Slovenskej rektorskej komisie) a Libor Vozár (predseda Rady vysokých škôl). Všetci prišli s jedným cieľom odpovedať na otázky študentov, aby pripomienkovanie návrhu bolo vecné a konštruktívne.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti sa rozhodli rozoberať jednotlivé ustanovenia v takom poradí, v akom boli zakotvené aj v návrhu. Netrvalo dlho a hostia mali čo robiť, aby zodpovedali kladené otázky a zároveň, aby stačili vnímať aj jednotlivé pripomienky. Azda najviac otázok smerovalo na ministra školstva, ale ani ostatní páni sa na nedostatok práce nemohli sťažovať.

Ani poobedňajšie rokovanie nezaostalo v tempe a prerušili ho až pracovné povinnosti pozvaných. Všetci sa srdečne poďakovali ŠR VŠ za pozvanie, ocenili snahu študentov a vyslovili prianie, aby všetky pripomienkové konania, ktoré sa budú k tomuto návrhu konať, boli aspoň spolovice také konštruktívne ako pripomienkové konanie ŠR VŠ. Nakoniec so študentmi ostal iba pán Mederly.

Bolo veľmi zaujímavé sledovať, ako sa postupne s plynúcim časom prejavuje únava na jednotlivých členoch i na pánovi Mederlym. Spočiatku energické až cholerické vystúpenia sa postupne menili na tiché a monotónne znejúce vystúpenia, pri ktorých sa každému privierali oči. Alternatívy financovania školstva sa dostali na rad až okolo polnoci, a tak sa ŠR VŠ rozhodla, že tieto dôležité ustanovenia sa prerokujú až na nasledujúci deň.

Pondelkové vstávanie bolo veľmi ťažké (pokiaľ vôbec bolo, pretože niektorí nespali vôbec) a hneď po raňajkách sa začali schvaľovať jednotlivé pripomienky. To šlo pomerne hladko, až do momentu, keď na rad prišli alternatívy financovania VŠ. Sopka vybuchla a láva študentských názorov začala rozdeľovať ŠR VŠ na dve, proti sebe stojace strany jedna strana podporovala prispievanie študentov na svoje štúdium formou platenia školného, druhá bola striktne proti. Po zamietnutí prvej alternatívy bolo prijaté minoritné stanovisko študentov, ktorí túto alternatívu podporovali. A akoby toho nebolo dosť, prijalo sa i stanovisko, ktoré hovorí, že "ŠR VŠ do budúcnosti nevylučuje podporu platenia školného, avšak až po zlepšení sociálnej a ekonomickej situácie slovenskej spoločnosti."

Pri tomto bode programu sa ukázalo, že študenti nie sú celkom jednotní a väčšina z nich nechce prijať názor iného. Ale to je pravdepodobne tienistá stránka celej našej spoločnosti.

Bodkou za celým zasadnutím bol obed a rozlúčka sa na železničnej stanici v Liptovskom Mikuláši. Niesli v uvoľnenej atmosfére plnej vtipov a želaní, aby sa ŠR VŠ zišla opäť čo najskôr.

Autor: Daniel Klimovský

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  4. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  6. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  7. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  8. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 615
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 625
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 969
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 843
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 804
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 702
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 4 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu