Prešove predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec. Na mysli mal nielen šírenie choroby BSE, slintačky a krívačky po krajinách Európy, ale aj nedostatok obilia na Slovensku. O jeho nedostatku spôsobenom enormným suchom sa vedelo hneď po žatve, ale teraz vstúpil do hry nový faktor. Obyvatelia Slovenska citlivo vnímajú zvyšovanie cien potravín, ktoré poslúžilo na odštartovanie ďalšieho kola kritiky slovenských poľnohospodárov. "Ešte pred niekoľkými mesiacmi sme boli kritizovaní, že vyrábame draho a stále naťahujeme ruky smerom k štátnemu rozpočtu. Odporúčali nám, že asi bude výhodnejšie, keď prestaneme vyrábať také drahé potraviny a začneme dovážať lacnejšie. Sústavne sa spochybňovalo naše, ale aj ministerské, stanovisko, keď sme presadzovali sebestačnosť vo výrobe potravín mierneho pásma. Dnes však naši odporcovia o tejto otázke už tak často nehovoria, ale zato na nás vytiahli nové zbrane a hľadajú vinníka zodpovedného za súčasný stav v zásobách obilnín. Vôbec im nevadí to, že predtým nás presviedčali, že všetko vyrieši úplne liberalizovaný trh," konštatoval I. Oravec.
K zmene taktiky zrejme viedlo poznanie, že dovážané obilie je omnoho drahšie a padol mýtus o lacných potravinách z Európskej únie. Dovoz poľnohospodárskych produktov nás zrejme aj tak neminie, pretože Slovensko stratilo dva z troch pilierov potravinovej bezpečnosti. Tým prvým je sebestačnosť vo výrobe potravín. Už sme odkázaní nielen na dovoz obilia, ale aj iných poľnohospodárskych komodít. Stratili sme tiež primeranosť cien energetických a ostatných vstupov do poľnohospodárskej výroby. Predseda SPPK I. Oravec je však optimista a verí, že na Slovensku si uchránime aspoň tretí bezpečnostný potravinový pilier, ktorým je zdravotná neškodnosť našej poľnohospodárskej výroby. Ale len za predpokladu, že sa urobí maximum v ochrane chovov hovädzieho dobytka pred zavlečením nebezpečných nákaz. Zatiaľ sa to darí a na Slovensku nebol zaznamenaný ani jeden prípad choroby BSE alebo slintačky či krívačky.
To však neznamená, že naši poľnohospodári boli uchránení pred ekonomickým dopadom vplyvu obáv obyvateľstva z ich zavlečenia aj k nám. Očakávajú sa straty na cenách vo výške 450 miliónov Sk a nezakontrahované zostali tisíce ton hovädzieho mäsa. "Ale spytujme si aj sami svedomie a uvedomme si, aké dôležité je mať uzatvorené zmluvy. V októbri, novembri a decembri ma mäsiari prosili, aby som presviedčal poľnohospodárov kontrahovať dodávky hovädzieho dobytka, že sa na všetkom dohodnú , aby mali istotu. Teraz je to opačne. Teraz chodia prvovýrobcovia, aby som presvedčil spracovateľov mäsa, aby oni urobili tak isto. Lenže ťažko od nich žiadať, aby kontrahovali, keď nevedia, čo majú robiť s tým,čo už majú dohodnuté," neodpustil si kritiku do vlastných radov I. Oravec.
Predseda SPPK zdôraznil zodpovednosť poľnohospodárskej samosprávy za to, že ďalší dovoz obilia sa uskutoční výlučne podľa skutočných potrieb. Zároveň apeloval na poľnohospodárov, aby uvoľnili na trh vlastné zásoby obilia. "Nedostatočný dovoz obilia by totiž mohol spôsobiť kolaps živočíšnej výroby, ale nadmerný import by nielen zbytočne zaťažil obchodnú bilanciu, ale spôsobil by aj deformáciu trhu po zbere tohtoročnej úrody," argumentoval predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivan Oravec na II. krajskom informačnom dni v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.