Keďže dopoludnie strávil v družnej debate s prezidentom Rudolfom Schusterom, zaujímalo nás najprv, o čom podnetnom to hovorili.
"Z iniciacitívy pána prezidenta sme sa rozprávali o štátnej doktríne. Prezident chce iniciovať prípravu a schválenie dokumentu, ktorý by bol určitým východiskom pre Slovensko na najbližších 15-20 rokov. Samozrejme, s tým, že by to rešpektovala každá strana, ktorá vládne. Prezident chce osloviť rôzne politické, podnikateľské aj mimovládne kruhy. Do konca roka by mal byť materiál na stole, pričom do najbližších parlamentných volieb by sa to malo pretaviť do samostatného zákona."
Nepýtal sa vás aj na to, prečo ste hlasovali proti ústave?
- Nie, vníma ma ako autonómneho politika a pozná moje dôvody, prečo som nehlasoval za ústavu. K novelizácii som mal vážne výhrady a to predovšetkým k vzťahu medzinárodného a vnútroštátneho práva, regionálnej i sudcovskej samosprávy. Preto si myslím, že táto novela môže mať za následok dezintegráciu štátu. Uznávam ale, že je tam aj viacero vecí, ktoré sú oproti predchádzajúcej úprave dobré. Prevažujú však nedostatky...
Markíza si vás pozvala aj do pondelkového televízneho SITA spolu s F. Mikloškom a I. Miklošom. Ako bolo?
- Veľmi ma mrzí, keď takí cirkusanti ako pán Mikloško vystupujú ohľadom závažných tém, ako je reforma verejnej správy. Nemôže predsa povedať, že 8 alebo 12 VÚC treba porovnávať so stupňovitosťou piva, príp. 12 apoštolmi. Nie je to hodné predsedu poslaneckého klubu KDH. Budem v budúcnosti veľmi zvažovať, či sa na takejto relácii ešte zúčastním. Pán Mikloš sa snažil, ako snažil, no aj tak by verejnosti nevysvetlil, prečo do ozdravenia Slovenskej sporiteľne dali 36 miliónov a predali ju za dvanásť...
Predstavitelia vašej strany s obľubou tvrdia, že terajšiu vládnu koalíciu držia pokope už len provízie, ktoré si rozdelia po privatizácii SPP, Transpetrolu a bánk. Buďte konečne konkrétnejší.
- Stačí sa len pozrieť na chystanú privatizáciu SPP, kde 49 percent akcií chce vláda dať zahraničnému záujemcovi priamym predajom. Podstatne výhodnejšia pre štát by bol predaj prostredníctvom niektorej zo zahraničných búrz. Otvorene vám poviem, že niekto si z takéhoto predaja rozdelí minimálne trojpercentnú províziu. Tak isto je to aj v prípade nákupu stíhačiek, ktoré presadzovali niektorí predstavitelia KDH alebo už spomínaná Slovenská spotiteľňa.
Kto sa teda na tom nabalil?
- Zas by som niečo povedal a mám na krku ďalšie žaloby od politických strán. Pokiaľ ide o stíhačky, stojím si za tvrdeniami, že ako jediní mali z toho osoh predstavitelia KDH. Samozrejme finančný...
To poznáte len tento jeden príklad? Trochu málo...
- Nie. Privatizácia je zdrojom volebných pokladníc KDH, SDKÚ, SOP, SMK i SDĽ. Tieto strany si podelili vplyv nad štátnymi podnikmi a odtiaľ budú kryť svoje predvolebné výdavky. A to SDĽ zo Slovenských elektrární, SOP zo Slovenských telekomunikácií, Maďari majú Transpetrol a SDKÚ kontroluje SPP.
A prečo máte len reči a takýto podľa vás nezákonný postup neviete alebo nechcete zastaviť?
- Ako môžem zastaviť privatizáciu SPP, keď o tom bude rozhodovať 18 alebo 19 ministrov vo vláde? Interpeláciou by som tiež nič nedosiahol, pretože častokrát na ňu dotyčný minister ani neodpovie. Jediná možnosť je prijatie právneho predpisu zakazujúceho privatizáciu dôležitých štátnych podnikov. Lenže to vládna koalícia z pochopiteľných dôvodov nechce... Táto vláda sa v ničom neodlišuje od tej predchádzajúcej, či už to je pri privatizácii, prijímaní provízií alebo zrušení akcií na doručiteľa.
Poslanec L. Orosz plánuje do parlamentu predložiť novelu volebného zákona. Predpokladáme, že ako tradične budete proti...
- Nebudeme podporovať žiadne kozmetické úpravy. Keď sú takí frajeri, nech zmenia pomerný na väčšinový volebný systém. My sme jednoznačne zaň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.