nemocniciam pohrozili odpojením vody alebo elektriny. Na tlačovej besede to uviedol minister zdravotníctva Roman Kováč.
Včera o tejto situácii minister rokoval s podpredsedom vlády pre ekonomiku Ivanom Miklošom, s ministrom pôdohospodárstva Pavlom Koncošom, ministrom hospodárstva Ľubomírom Harachom a štátnym tajomníkom ministerstva financií Viliamom Vaškovičom. Koncoš a Harach sa zaviazali, že vyzvú riaditeľov štátnych energetických podnikov, aby sa zdržali vymáhania pohľadávok exekúciami voči nemocniciam.
Celkové záväzky zdravotníckych zariadení voči energetickým podnikom dosiahli do konca minulého roka 1,58 miliardy korún. Oddlženie nemocníc voči štátnym podnikom formou započítania vzájomných pohľadávok vicepremiér nepovažuje za efektívny spôsob. Na rozšírenie možností vzájomného započítavania bude treba prijať aj legislatívne zmeny.
Opatreniami na zastavenie nárastu dlhov v zdravotníctve sa bude zaoberať v najbližšom čase aj porada ekonomických ministrov a vláda. Podľa predbežného návrhu sa zdravotnícke zariadenia majú zdlžovať diferencovane, podľa toho, ako si nemocnice platili účty za energiu až doteraz. Ako skonštatoval I. Mikloš, plošné oddlženie viedlo k znižovaniu platobnej disciplíny. Za nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami hrozí aj vyvodenie personálnych dôsledkov voči riaditeľom nemocníc.
Mikloš upozornil aj na praktiky zdravotných poisťovní, ktoré rozdeľujú finančné prostriedky veľmi nerovnomerne. Napriek zvýšenému výberu poistného koncom roka sa znižujú ich platby nemocniciam. Mikloš preto navrhuje posilniť štátny dozor MF SR v poisťovniach. Pripravuje sa aj cenový výmer, ktorý stanoví výšku mesačnej minimálnej platby poisťovní nemocniciam. "Zatiaľ totiž zdravotné poisťovne rozhodujú svojimi platbami doslova o bytí a nebytí nemocníc," uzavrel Mikloš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.