Japan Chinese Carpets Promotion v meste Kjoto na podporu rozvoja tradičnej techniky výroby ručne tkaných kobercov. Súťaže sa zúčastnilo 1347 výtvarníkov z 26 krajín.
V rodine Františka Blaža žijú traja výtvarníci na voľnej nohe. Návrhy poslali do Japonska všetci, jeho žena Katarína Blažová-Tekelyová, autorka najväčšej tkanej opony v strednej Európe, aj syn Marko, ktorý sa zaoberá výtvarným experimentom. "V novom storočí a tisícročí som sa ocitol úplne bez perspektívy. Koncom minulého roka som mal robiť expozíciu Slovenského technického múzea v Solivare pri Prešove, ale zišlo z toho. Kvôli tejto práci som nenastúpil učiť na Školu užitkového výtvarníctva. V januári sme sa prostredníctvom internetu dostali k informácii o súťaži. S kontaktom pomohlo Slovenské centrum dizajnu. Na realizáciu návrhov nám ostalo len zúfalo málo dní. Stihli sme to v hodine dvanástej," rozhovoril sa František Blažo pri našej návšteve v rodinnom ateliéri.
Desať rokov sa živil iba tvorbou expozícií v Technickom múzeu a na voľnú tvorbu takmer zabudol. Konkurz bol dobrou motivácou, aby sa k nej vrátil opäť. "To, že som nedostal robotu, bolo na niečo dobré. V živote by som takúto súťaž neobsielal. Ale keď sa dostanete nie na dno, lež prerazíte ešte niekoľko dier nižšie, potom sa chytáte všetkého. Napokon sa potvrdila stará známa pravda: Všetko zlé je na niečo dobré," hovorí František Blažo, ktorý spolu so ženou absolvoval v ateliéri textilnej a monumentálnej tvorby u profesora Petra Matejku na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení.
Zámerom vyhlasovateľov bolo spojenie tradičnej výroby a moderného dizajnu. Návrhy Františka Blaža sú vlastne výňatky z poézie pretavenej do akýchsi farebných koláží z abecedy tiel. V tradičnej kobercovej dielni v Kjote ich vytkajú hustotou 2000 uzlov na 10 štvorcových centimetrov. Rozmery budú mať koberce 262 x 335 centimetrov. Potom sa budú v limitovanej sérii predávať po celom svete.
Vysokú školu výtvarných umení František Blažo absolvoval veľkorozmerným gobelínom s názvom 'Mary Zázrak'. Boli na ňom erotické motívy a jeho diplomovka sa stala súčasťou kolekcie, ktorú vystavili v Paríži a po návrate v Československu. Tesne pred pražskou vernisážou ju však strhli zo steny, keďže sa písali roky sedemdesiate a erotika vo výtvarnom umení bola neprípustná. "Chcel som si neskôr 'Mary Zázrak' od školy odkúpiť. Ale sa to všelijako vlieklo. Najprv o tom nikto nechcel ani počuť a po 90. roku sa nový rektor Jankovič tiež k tomu nemal. Nakoniec sme sa dozvedeli, lebo nám volala známa z Bratislavy, že gobelín zhnil. A pritom iba jeho výrobná hodnota bola 500 000 korún, lebo bol ručne tkaný v gobelínke vo Valašskom Meziříčí. Na akadémii robili prestavbu a nechali ho zrejme vyhodený pod premočenou povalou. To mi už zo školy nikto nepovedal. Dozvedel som sa to náhodou. Známa ho videla, ako trčí z popolnice. V minulom režime ho nechceli vystaviť, ale aspoň bol uložený v depozite. V terajšom, žiaľ, neprežil," vzdychol si František Blažo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.