v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a na Balkáne, ale aj v strednej Európe, v regióne ekonomicky najúspešnejších kandidátov na vstup do Európskej únie.
Únia je odhodlaná podniknúť niečo ešte skôr, ako sa títo kandidáti stanú jej členmi. Pokračujúca vysoká nezamestnanosť by totiž mohla viesť k výraznej migrácii pracovných síl z východu do prosperujúcich krajín, čo by bolo veľkou príťažou pre rozpočty týchto krajín.
V rámci strednej Európy má najvyššiu nezamestnanosť Slovensko, konkrétne 21 percent, pre porovnanie v decembri tu bolo bez práce 18 percent občanov. Počet nezamestnaných narastá aj v Poľsku, kde nezamestnanosť stúpla z vlaňajších 13 na dnešných 15 percent. V Českej republike a v Maďarsku je zhruba deväť percent nezamestnaných.
Nemožno čakať, že táto situácia sa v najbližších dvoch rokoch výrazne zlepší. Pôrodnosť síce klesá, ale na pracovný trh stále prichádzajú mladí ľudia, narodení v 80. rokoch a tento trend s vyrovná až okolo roku 2010. V opačnom prípade by boli ohrozené zahraničné investície, konštatujú Financial Times.
Nie je náhoda, že Maďarsko a Česká republika s najnižšou mierou nezamestnanosti majú najviac zahraničných investícií. Vlády by však mohli pomôcť aj zmenou daňového systému, ktorý znevýhodňuje zamestnávateľov. Potom je tu otázka vzdelanosti a v neposlednom rade nedostatočná "pohyblivosť" pracovného trhu. Bytové problémy a nezodpovedajúci systém verejnej dopravy totiž bráni pracujúcim hľadať si prácu v iných mestách, uzatvárajú Financial Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.