pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš za vhodné, aby si tento štátny podnik riešil svoje finančné boľačky návrhmi na exekúciu zdravotníckych zariadení a ich odpájaním od zdrojov vody. Vláda prednedávnom rozhodla, akým spôsobom oddĺžiť zdravotnícke zariadenia voči štátnym podnikom. Oddĺženie sa pritom malo vykonať formou viacnásobného zápočtu pohľadávok.
Ako povedal včera P. Koncoš pre náš denník, nemocnice nemôžu za súčasnú situáciu a preto je vymáhanie ich dlhov neetické.
"Nepovažujem to za vhodné riešenie, aby štátne podniky, akými sú aj vodárne a kanalizácie, započítavali svoje pohľadávky voči nemocniciam. Veď tie si svoje povinnosti voči fondom zdravotného, sociálneho a dôchodkového zabezpečenia riadne plnia. Ak neplatia dodávateľom energií, jednoducho niet čo zaratúvať. Najprv musíme nájsť peniaze na oddĺženie a nie riešiť tento problém vzájomnými zápočtami," tvrdí P. Koncoš.
Podľa ministra by sa dodávatelia jednotlivých médií mali dohodnúť s dlžníkmi na splátkových kalendároch a až do konečného vyriešenia tohto problému nehľadať krajné možnosti. Aj preto začiatkom tohto týždňa absolvoval štátny tajomník ministerstva Ivan Rosival spolu s ministrom hospodárstva Ľ.Harachom a vicepremiérom I.Miklošom pracovné stretnutie u predsedu vlády M. Dzurindu. Najdôležitejším bodom programu bola snaha dohodnúť sa na zastavení hroziaciach exekúcií voči nemocniciam zo strany štátnych podnikov, ktoré majú najväčšie pohľadávky ,ako sú SE, VaK a SPP. Keďže Pavel Koncoš má takpovediac pod palcom práve záležitosti týkajúce sa VaK, zaujímalo nás, čo konkrétne pre zlepšenie tohto stavu už na ministerstve urobili.
"Absolvovali sme viaceré rokovania s riaditeľmi vodární,pričom sme im dohovorili, aby nemocniciam nevypínali prívod vody. A teraz si to už ani nedovolia! Na druhej strane nie všetci riaditelia nemocníc chcú rokovať s vodárňami a ďalšími dodávateľskými organizáciami o uhradení svojich dlhov. Každý z nich si myslí, že vodu budú mať vždy, pretože povinnosťou dodávateľov je jej zabezpečenie. Lenže to tak nie je. Preto musia hľadať aj možnosti postupných splátok."
Podľa P. Koncoša Východoslovenské vodárne a kanalizácie evidujú len v zdravotníctve pohľadávky po lehote splatnosti za 150 miliónov. Poprel však, že by ich odštepný závod v Humennom vypol prívod vody do medzilaborskej nemocnice, hoci zhruba osem hodín im v kohútikoch netiekla ani kvapka. "Viem, že pracovníci VaK rokovali s tamojším riaditeľom. Dohodli si splátkový kalendár a nemocnica už zaplatila 100 tisíc..."
Ako nám minister pôdohospodárstva ešte potvrdil, definitívne už zakopal aj vojnovú sekeru so SMK kvôli pôde tzv. neidentifikovateľných vlastníkov. "Vo vláde sme prijali dohodu, že do roku 2005 sa najprv overia vlastnícke vzťahy pri každom hektári takejto pôdy. No a čo bude potom, musíme prenechať na tie politické strany, ktoré v tom čase budú vládnuť..."
Na našu ďalšiu otázku, či neverí, že sa bude jeho meno skloňovať aj pri pôsobení v nasledujúcej vláde len skonštatoval, že "ťažko mi je o tom hovoriť, keďže preferencie našej strany sa teraz pohybujú okolo 5-6 percent."
Ako konštatoval, v politike sa už aktívne, či menej aktívne pohybuje od roku 1980. Nikto zo súčasných členov vlády za SDĽ vraj nebude mať zaručené voliteľné miesto na kandidátke strany. "A to aj v prípade, že som najpopulárnejší minister..." dodal s úsmevom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.