dokončenie.
"Veľmi nás to mrzí. Aj keď bolo kúpalisko v prevádzke, malo len dočasné užívacie povolenie. Mala pokračovať ďalšia etapa rekonštrukcie, ale ostala stáť. Stavba sa rozpracovala, niet na jej dofinancovanie," skonštatoval František Tampl, riaditeľ Správy mestskej zelene (SMZ), ktorá má kúpalisko vo svojej kompetencii.
Objekt v peknom prostredí, ktorý mal vysokú návštevnosť, ihriská plážového volejbalu, kde sa už robili aj súťaže na medzinárodnej úrovni, je mŕtvy. Ani nadväzujúce jazero Ryba a Mlynský náhon nie sú dokončené. "Nevidím reálne, že sa to dokončí podľa pôvodnej štúdie, ale chceli by sme, aby objekty boli aspoň schopné užívania. Aby voda v Mlynskom náhone cirkulovala, aby v nej v lete neboli riasy. Problém je s upchatým odtokovým potrubím, ktoré pri Hutníku vchádza do podzemia. Priemyselnou kamerou sme zistili, že treba rozobrať kruhový objazd, čo nie je malá investícia." Práce na Rybe by sa mohli pohnúť, keby boli peniaze. "Rozpočet s tým neuvažuje. Žiadali sme, navrhovali alternatívy riešenia s minimálnymi nákladmi, aby sa to aspoň sprevádzkovalo, aj keď sa nedosiahne cieľový stav," poznamenáva František Tampl.
Kúpaliská sú všade vo svete dotované. Ani v Maďarsku, kde je termálna voda, by neprežili bez ziskov z doplnkových služieb, prenájmu stánkov. Ale územie Ryby nie je také rozsiahle, aby sa tam dali prevádzkovať podobné služby. "Aj na Tritone sa horko ťažko dosahuje vyvážený stav len vďaka reštauračným službám a atrakciám. Pritom je to oveľa rozsiahlejšie územie. Na Rybe sme nechceli žiadny tvrdý alkohol. Orientovali sme sa na mamičky s malými deťmi a mládež. Chodili tam stáli klienti s predplatenými miestami, trávili tu aj dovolenky."
SMZ má pod palcom aj minerálny prameň s parkom na Aničke. Stála strážna služba na Rybe i pri prameni neúmerne zvyšuje náklady. "Ale keby sme to nechali len tak, všetko je okamžite rozkradnuté. Máme licenciu na vlastnú strážnu službu, nie sme odkázaní na platené. Aj tak však treba platiť odvody, čo sú ďalšie finančné náklady. Pri minerálnom prameni mala byť ešte strážnica v takom štýle, ako altánok, ale kvôli nedostatku peňazí tam máme iba maringotku," dodáva František Tampl.
Stará reštaurácia na Aničke skončila ako skončila. Kúpil ju Ekothermal, mal spracovanú peknú štúdiu, ale všetko ostalo len na papieri. Nikto nemá záujem pustiť sa do obnovy. Do reštauračných služieb sa dnes ľudia nehrnú, kúpyschopnosť je nízka. Málokto by si mohol dovoliť ísť s rodinou na obed na Aničku. "A krčmu tam nechceme. Akonáhle pôjdu ceny dole, hneď sa nahrnú opilci a celý areál skončí definitívne. Boli snahy osadiť tam bufety. Jednoznačne sme to zamietli."
Detský areál našťastie prevádzkuje súkromník. Aspoň niečo na Aničke funguje.
Ak sa aj Košice môžu pýšiť peknými prímestskými rekreačnými zónami, služby v nich zďaleka nie sú také pekné, ako príroda. V Čermeli je Baránok len pre solventnejších, Ovečka je iba malilinká záplata, za stravou a toaletami treba dôjsť až na Alpinku. Bankov vypadol úplne. Zrúcaniny hradu vyzerajú po zime zúbožene. Veľa Košičanov nemá na poriadnu dovolenku, oddýchli by si aj doma, ale mesto zasa nemá na rekreačné zóny. Ešteže z vrcholu vyhliadkovej veže vyzerá všetko veľkolepo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.