Košiciach zaoberať sa nielen technickými riešeniami umiestnenia budúcej diaľnice, ale aj vysvetľovaním jej potreby. Širšej informovanosti malo poslúžiť aj včerajšie vystúpenie predstaviteľov SSC a Dopravoprojektu.
Prvý štatutárny zástupca a radca generálneho riaditeľa SSC Ladislav Pauliny zdôraznil, že ich úlohou je hľadať alebo sa aspoň približovať k optimálnemu riešeniu. Za priblíženie sa k optimu považoval aj navrhovaný modifikovaný povrchový variant výstavby diaľnice v katastrálnom území Prešova. Ten má podľa neho oproti takzvanému tunelovému variantu, zapracovanému aj do územného plánu sídelného celku Prešova, niekoľko výhod. Prvou je ekonomická, pretože by stál o polovicu menej finančných prostriedkov, druhou je odľahčenie dopravného systému v Prešove priblížením diaľnice k mestu.
Obyvatelia dotknutej časti sa však obávajú vplyvov na životné prostredie. "Výstavba diaľnic sa v príslušnej norme posudzuje v porovnaní s výstavbou tepelných či jadrových elektrárni. Z toho dedukujeme, že dopady diaľnice na životné prostredie budú veľké. Poznám túto lokalitu a pri navrhovanom variante sa tu podľa mňa ľudia začnú dusiť exhalátmi ešte pred nastúpením vplyvu ďalších činiteľov. Tieto veci sa zo strany SSC podceňujú," argumentoval proti povrchovému variantu zástupca občanov Jozef Durkač.
Oponoval mu L. Pauliny: "Neviem na základe čoho ste dospeli k názoru, že SSC tieto vplyvy podceňuje, keď robí všetko, čo káže zákon. Dali sme to do takej polohy, že sa dodržia povinné hraničné hodnoty. Prešovčania sa rozhodli bojovať. Ale proti čomu? Veď na križovatke ulíc Levočská a Obrancov mieru sú stovky bytov a v tomto prípade ide o deväť domov." Zástupcovia SSC zdôvodňovali výhodnosť nimi navrhovaného variantu aj tým, že v prípade realizácie tunelového variantu by sa znížila vyťaženosť diaľnice. Vstupy a výstupy na diaľnicu by boli vzdialenejšie od mesta. Argumentovali tiež tým, že v tomto prípade by išlo o demoláciu 24 rodinných domov a asi 36 záhradkárskych prístreškov. Pri realizácii povrchového variantu by išlo len o deväť rodinných domov a šesť objektov, ktoré sú zadnými traktami priemyselných subjektov.
Všetko bude záležať na postoji mestského zastupiteľstva v Prešove. To jediné môže zmeniť územný plán sídelného útvaru Prešov. "Je navrhnuté riešenie. Ide o pokyn na zadefinovanie stavebnej uzávery pre túto trasu, ktorá by bola platná dovtedy, kým mestské zastupiteľstvo definitívne nerozhodne o trase," vyjadril sa hlavný architekt mesta Prešov Vladimír Debnár. Tomu bude predchádzať stanovisko ministerstva životného prostredia, ktoré ale pre mestskú samosprávu nie je právne záväzným.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.