neriešiteľnú. "Stala sa do určitej miery obeťou vzájomného neplatenia, ktoré je typické pre zdravotníctvo. Je to podnik, ktorého dlh sa dnes pohybuje okolo 350 až 400 miliónov korún. Momentálne neexistujú žiadne ekonomické nástroje v rámci Slovenskej republiky, ktoré by dokázali túto záležitosť vyriešiť," povedal.
Ako dodal, čaká sa ako dopadne výberové konanie, keďže už na budúci týždeň sa majú otvárať obálky s ponukami záujemcov o privatizáciu. "Asi nie je dobré, ak sa štát zbavuje vlastníctva firiem, ktoré vyrábajú strategické suroviny. Výroba produktov typických pre Imunu, je tak dôležitá pre krajinu, že môže spôsobiť prinajmenšom určité pochybnosti, alebo neistotu, ak podnik bude plne v rukách napríklad zahraničného vlastníka. Najmä v prípade štátnych hmotných rezerv, teda tých surovín, ktoré musíme pravidelne obnovovať." Na druhej strane pripustil, že ak sa nájde vlastník schopný splatiť všetky dlhy Imuny a zároveň bude schopný dokončiť rozvojový program, ktorý zabezpečí pokračovanie výroby doterajších i nových výrobkov a zabezpečí
i zamestnanosť, môže to byť do určitej miery
"záležitosťou pomerne úspešnou".
Zaujímalo nás, či hovoril s manažmentom aj o tom, aká bude budúcnosť podniku, keď sa nenájde vhodný investor. "Neodpovedali mi na túto otázku, ale myslím si, že budú bezmocní. Zdá sa však, že veľmi veria v úspech privatizácie. Fakt je ale ten, že pri súčasnej platobnej neschopnosti pravdepodobne podnik nemá šancu na veľké prežitie. Niekedy to vyzerá tak, že znižujeme hodnotu podnikov pred privatizáciou úmyselne. To sa samozrejme netýka Imuny. Nechcem nikoho obviňovať, lebo nemám dôkazy. Ale všetky strategické podniky, ktoré idú do privatizácie, majú bezprostredne pred ňou veľké problémy. Počkajme si, ako dopadne toto kolo a potom sa budeme o to ďalej zaujímať."
Zároveň dodal, že uvažuje, či by nebolo lepšie, keby to neprešlo. "Radšej poslednýkrát pomôcť tejto firme s tým, že by sa dotiahla dostavba výroby. Imuna by sa opätovne rozbehla ako štátny podnik, a potom sa pokúsiť udržať tento cenný majetok a cennú výrobu v rukách štátu. Na to však potrebujeme efektívne privatizovať ostatné podniky," uzavrel Róbert Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.