mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Vranove nad Topľou rozoberala už niekoľkokrát. Na to posledné sa dostala skôr náhodne. Pri prerokovaní bodu Kontrola plnenia uznesení MsZ sa uvádzala ako splnená úloha pripraviť na rokovanie mestskej rady (MsR) a MsZ návrh postupu riešenia spomínaných domov v súvislosti s kúpno - predajnou zmluvou s Dušanom Marčišinom z roku 1994. Poslanci namietali, že materiál bol pripravený, ale zatiaľ ho neprerokovala mestská rada. Preto sa uzniesli túto úlohu považovať za nesplnenú.
Následne sa rozprúdila živá diskusia. Tieto štyri bytové domy sú boľavým miestom vranovskej samosprávy. Ide o to, že tieto domy nielenže svojim vzhľadom kazia pohľad na mesto, ale kupujúci doteraz nezaplatil mestu zhruba dva milióny korún. Horšie je to, že mesto nemôže ani súdnou cestou vymáhať peniaze. V kúpno - predajnej zmluve z roku 1994 je totiž klauzula, že kupujúci zaplatí za domy a pristúpi k ich rekonštrukcii až potom, keď mesto z nich vysťahuje terajších nájomníkov. A to sa doteraz nestalo. "Riešenie tohoto problému súdnou cestou nie je priechodné. Vyhodíme zbytočne peniaze a ešte sa nám aj vysmejú. Nenájdeme ani právnika, ktorý by mesto v tejto záležitosti zastupoval, pretože nie sme v práve," brzdil najhorlivejších poslancov primátor Milan Muška a pokračoval: "V tejto záležitosti sa naozaj každý týždeň niečo robí. Rokujeme, pozývame ho na stretnutia, ale výsledok je taký, že mesto, či sa nám to páči alebo nie, prisľúbilo vypratanie bytových domov." Kupujúci využíva možnosť, ktorú mu dáva zmluva.
Aj podľa poslanca Jána Kluberta je táto zmluva uzatvorená ešte v predminulom volebnom období, nevýhodne pre mesto. "Problém je v tom, že sedem rodín, ktorí tam bývajú legálne, niet kam vysťahovať," dodal poslanec J. Klubert. Mesto najmenej štyri roky rieši otázku náhradného bývania pre neplatičov, ale problémom je dosiahnutie súhlasu poslancov s vybranou lokalitou. "Návrh lokalít bol minimálne trikrát predložený na rokovanie mestskej rady a mestského zastupiteľstve. Vybrané lokality v Čemernom spochybnili poslanci, ale aj občania Čemerného. Zdôvodňovali to vysokou koncentráciou rómskych spoluobčanov. V tejto lokalite sú však kompletné inžinierske siete a čistiareň odpadových vôd. Podľa môjho názoru je táto lokalita najvhodnejšia na výstavbu sociálnych bytov," vyjadril svoj pohľad na túto záležitosť J. Klubert.
Mestský úrad vo Vranove nad Topľou zatiaľ hľadá náhradné riešenie. Javí sa ním byť možnosť odkúpenia rodinného domu v susednej obci. Tu by mohli umiestniť niekoľko rodín z inkriminovaných štyroch bytových domov v Rodinnej oblasti. "Sú to rodiny, ktoré nám spôsobujú len škody. Neplatili, neplatia a ani nikdy platiť nebudú. Môžeme použiť obdobu príkladu Levoče, kde neplatičom ponúkli byty za korunu a potom už ako vlastníkov nech ich naháňa súd, alebo dodávatelia energií. Ak my za približne pol milióna korún kúpime spomínaný dom a za symbolickú korunu ho predáme týmto rodinám, zbavíme sa veľkého problému. Tvrdím, že aj zlé riešenie je lepšie, než žiadne riešenie," argumentoval M. Muška.
A tak už v utorok na zasadnutí MsR bude predložený návrh na odkúpenie rodinného domu, kde by umiestnili aspoň časť rodín zo spomínaných štyroch bytových domov v Rodinnej oblasti. Pravda, sú aj iné názory. "Podľa mňa jednoznačne najlepším riešením by bolo postaviť sociálne byty, lebo by slúžili aj pre iných občanov, nielen pre tých sedem rodín," tvrdil poslanec J. Klubert. Lenže na postavenie takýchto bytov by mesto potrebovalo najmenej dva milióny korún. Tie v rozpočte nemohlo na tieto účely vyčleniť, pretože doteraz neodsúhlasili lokalitu pre ich výstavbu. Primátor mesta M. Muška je skôr zástancom odkúpenia rodinného domu, ktorý mestu ponúka jeho vlastník v susednej obci: "Pozrite, čo urobilo Belgicko. Dnes dáva Slovenskej republike 300 miliónov korún len preto, aby nemalo problémy s rómskym vysťahovalectvom. Je lepšie zaplatiť Slovensku, aby Rómovia bývali tu, ako by im malo platiť podpory. Toto je vysvetlenie celého problému. Ak máte iné riešenie, môžeme ho ihneď prijať."
Riešenia tohto problému sa hľadajú len ťažko. Proces prevodu vlastníctva komunálnych bytov už aj vo Vranove nad Topľou pokročil do takého štádia, že je nemožné nájsť voľné nájomné byty pre sedem spomínaných rodín. Okrem nich totiž tieto domy nelegálne obýva ďalších sedem rodín. A to je problém pred ktorý je postavená mestská samospráva vo Vranove nad Topľou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.