slávnostne otvorili v priestoroch Vlastivedného múzea v Prešove. Obaja mladí umelci pôsobia na východe republiky. Milan Trojanovský ako učiteľ výtvarnej výchovy a nemeckého jazyka na základnej škole v Hanušovciach nad Topľou a Ján Čižmár ako učiteľ na základnej umeleckej škole v Michalovciach.
Spolužiaci z vysokej školy, obaja študovali na Pedagogickej fakulte vtedajšej UPJŠ v Prešove, vystavujú spolu už po štvrtýkrát. Ako uviedol M. Trojanovský, je to možno aj preto, že sú ako dva protipóly. "Inšpiruje ma východné umenie, napríklad čínska maľba. Na niektorých obrazoch je to viditeľnejšie. Je to jednoduchosť tvaru a výrazu, respektíve jednoduchosť myšlienky, ktorú je treba zachytiť. Ide o to, aby tam bolo to, čo tam má byť."
Na druhej strane J. Čižmár je ovplyvnený západnou kultúrou. "Keď niekto ide na východ, stále dôjde na západ. Tak sme sa aj my stretli," povedal.
"Niekto by možno povedal, že to spolu nejde, ale nám to takto vyhovuje," doplnil ho M. Trojanovský, ktorý sa necháva okrem iného inšpirovať drevom. Pri maľbe na drevo využíva kresbu dreva. "Štruktúra dreva mi napovie, čo tam asi bude. Kombinujem viacero druhov techník. Napríklad kresbu a olejomaľbu s mnohými ďalšími. Každý obraz je samostatný príbeh, aj keď jeho forma je jednoduchá." Ján Čižmár vyjadruje v svojich obrazoch svoje sny. Materiálom je papier, keďže ako povedal, "papier znesie všetko". Využíva kombináciu rôznych techník, napríklad kresbu a akvarel. "Všetko prichádza z vnútorných pocitov a snov," vysvetlil J. Čižmár.
Návštevníci môžu výstavu zhliadnuť do Veľkej noci. Predchádzali jej výstavy v Michalovciach, Nových Zámkoch, a v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.