Šumava Mogul. Podujatie bolo rozdelené do dvoch etáp a na jednotlivé posádky čakalo 617 km so sedemnástimi rýchlostnými skúškami v celkovej dĺžke 263,14 km.
Ešte pred začiatkom sezóny sa viedli siahodlhé debaty o tom, kto s akou technikou na štart nastúpi, no samotné podujatie poriadne vyrazilo dych mnohým priaznivcom tohto športu. Na preteky sa prihlásilo sedem automobilov WRC, ktoré aj odštartovali, čím poriadne zdvihli výkonnostnú latku podujatia. Systémom štart cieľ zvíťazil dvadsaťštyriročný Roman Kresta so spolujazdcom Jánom Tománkom štartujúci s podporou továrenského Škoda Motorsport tímu s automobilom Škoda Octavia WRC evo 2. Táto dvojica potvrdila úlohu favorita a od začiatku nasadila ostré tempo a zúročila svoju technickú prevahu, dobré zázemie i jazdecký potenciál a správnou nohou vykročili za obhajobou minuloročného prvenstva. Na ich jazde sa ukázalo, že absolvovali náročné kilometre v rámci tréningu pred podujatiami majstrovstiev sveta. Na druhom mieste skončil s viac ako dvojminútovou stratou Milan Dolák. V cieli podujatia chlapsky priznal, že jazdecky na víťaza nemá, preto si radšej strážil druhú priečku. Na tretej nakoniec skončil Václav Pech mladší, ktorý si po víťazstve na blovickom relyšprinte pripísal ďalší úspech. V doterajšej konkurencii českej rely sa tentoraz zišla silná zostava špičkových automobilov, no zo siedmich odštartovaných prešli cieľovou rampou len štyri. Už v prvej etape museli odstúpiť Jan Trajbold po havárii a Emil Triner pre technickú poruchu.
Od začiatku sa na čele priebežného poradia usadila mladoboleslavská posádka, s ktorou sa snažil držať krok ambiciózny Tomáš Hrdinka s Petrom Grossom na Subaru Impreza WRC jazdiaci vo farbách Styllex tuning Prosport. Pre Tomáša to boli tohtoročné tretie preteky, no podobne ako predchádzajúce ani tie nedopadli najlepšie. Od začiatku doháňal stratu na Krestu, vo štvrtej ereske mal problémy, keď ho rozhodená pneumatika z retardéra nakopla a urobil salto, po ktorom dopadol na kolesá a pokračoval ďalej. Do hry o prvenstvo sa vrátil po penalizácii Romana, no osudnou sa mu stala 14. RS. Niekoľko stoviek metrov po štarte dostal defekt na prednom kolese, no pokračoval ďalej a po desiatich kilometroch havaroval. Po horizonte nezabočil a jeho Subaru zastavila až stena domu. "Auto sme ešte nevideli a nevieme, v akom je stave," povedal člen česko-slovenského Styllex tuning Prosport tímu Peter More. "Na opravu máme asi mesiac času, preto auto zajtra odchádza do Anglicka. Čo sa týka samotného podujatia, tak až do havárie išiel Tomáš tak, ako sme si predpokladali. Na Krestu sa jednoznačne nedalo a v porovnaní s ostatnými bol stále o krok vpredu, hoci sa nevyhol niektorým chybám." V tejto sezóne absolvoval Hrdinka tri podujatia so zranenou ľavou rukou, pričom ani jedno nedokončil. "Nálada po týchto vystúpeniach nie je vynikajúca, avšak taký je motoristický šport. Stáva sa, že celá sezóna dopadne podobne ako tieto naše tri vystúpenia, no verím, že tohtoročný prídel smoly sme si už vybrali," poznamenal na margo neúspechov P. More.
Bez zaujímavosti neboli ani súboje jazdcov sa silnou skupinou aut WRC a hlavne novej skupiny N, kde zaujali divákov prejazdy ostrých zákrut na ručnej brzde.
Výsledky: 1. Kresta/Tománek (Škoda Octavia WRC EVO II) 2:21:51,7 h, 2. Dolák/Palivec (Toyota Corolla WRC) + 2:08,3, 3. Pech/Uhel (Toyota Corolla WRC) + 4:36,1, 4. Trojan/Vodička (Toyota Celica GT4) + 6:09,8, 5. Sibera/Jirátko (Škoda Octavia WRC EVO I) + 7:20,5, 6. Štolfa/Singer (Peugeot 306 Maxi) + 9:09,7, 7. Jandík/Chrástecký (Mitsubishi Lancer EVO VI, sk. N) + 9:27,4, 8. Gargulák/Malčík (Mitsubishi Lancer EVO VI) + 9:50,6, 9. Arazim/Gál (Mitsubishi Lancer EVO VI, sk. N) + 10:48,5, 10. Tošovský/Krečman (Mitsubishi Lancer EVO VI sk. N) + 10:51,4.
Autor: glo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.