čakajú štvrté tohtoročné preteky. Tie štartujú zajtra v španielskom Lloret del Mar odkiaľ budú posádky po tri dni vyrážať na osemnásť rýchlostných skúšok (383 km), pričom celková vzdialenosť je až 1815 kilometrov. Španielske preteky sú považované za najčistejšie z pohľadu povrchu, pretože asfalt v Monte Carle je väčšinou zakrytý snehom a ľadom, na Korzike sú cesty zasa príliš úzke a v San Remu dotvára kulisu hmla a dážď. No i samotné preteky v Španielsku majú dve odlišné oblasti. Prvá a tretia etapa vedie po vlhkých cestách severozápadne od Barcelony, zatiaľ čo cesty západne od Barcelony majú veľmi dobrú priľnavosť a mimoriadne dôležitý je správny výber pneumatík, zvlášť ak miestami teplota vozovky dosahuje až 45 stupňov celzia, čo je azda najhorúcejší povrch v celom šampionáte. Prvé celoasfaltové preteky tohtoročnej sezóny sa v zásade jazdia na rovnakej trati ako vlani, ale s mnohými malými úpravami na jednotlivých ererskách. Znova platí, že počas dňa je k dispozícii iba jeden servisný park, keďže jednotlivé sekcie sú (ak nerátame Safari) najdlhšie v celom šampionáte. Mimochodom práve Katalánska rely je teraz prvou asfaltovou rely, pri ktorej platí zúžený výber pneumatík (iba dve vzorky). Za týchto podmienok majú na trati výhodu menšie a svižnejšie autá, respektíve autá ľahšie, ktorým sa menej opotrebúvajú pneumatiky. Pri výbere pneumatík sa zohľadňuje nielen priľnavosť, ale aj výdrž. Tá je na drsnom španielskom povrchu zvlášť dôležitá. Tímy preto volia skôr tvrdšie gumy, ktoré tak veľmi nesedia, ale dostatočne dlho vydržia. Autá sa tu nastavujú na nižšiu svetlosť, čím sa má dosiahnuť lepšia ovládateľnosť. Na rozdiel od šotolinových zákrut sa tie asfaltové prechádzajú ideálnou stopou a vo vyšších rýchlostiach. Účinnejšie musia preto fungovať aj brzdy, ktoré dostávajú väčšie brzdové kotúče. Obľúbenosť asfaltového povrchu je u každého pretekára rozdielna, no na jednu okolnosť sa všetci do Španielska tešia. Temperamentní Južania tu totiž dokážu vytvoriť nezabudnuteľnú divácku kulisu a to sa všade zažiť nedá.
Vlani v pretekoch uspeli Fordy, keď Colin McRae vyhral a domáci matador Sainz skončil na treťom mieste. Ani tento rok preto nemôžeme nespomenúť Ford ako hlavného favorita. Rozbehnutý je aj Mäkinen, ktorý tu vlani síce skončil štvrtý, ale v Katalánsku sa mu vždy darilo. Peugeotom zasa nevyšiel podľa predstáv úvod sezóny a tak je celkom možné očakávať ich atak práve tu. Potenciál nato majú. Po Portugalskom debakli by sa v dobrom svetle rada ukázala aj Škoda, ktorá tu začiatkom roka poctivo trénovala a pre preteky pripravila aj výkonnejší motor. "Snažili sme sa zvýšiť točivý moment agregátu a naopak znížiť rozdiel na asfaltových rýxhlostných skúškach medzi nami a konkurenciou," snažil sa jednou vetou opísat plánované zmeny vo vlastnostiach motor P. Janeba. Španielska rely bude tiež prvým podujatím MS značiek v najvyššej kategórii pre Citroen Xsara WRC (nie Xsara T4, ako sa pôvodne uvádzalo). Za volantom budú sedieť starí známi Bugalski a Puras, ktorí dokázali v roku 1999 (Bugalski) poraziť na "dvojkolkách" celú WRC elitu. Ďalšou zaujímavosťou je majster sveta z roku 1984, Sting Blomqvist, bude zasa štartovať v skupine N a s Mitsubishi Carisma GT ohlásil, že absolvuje celú sezónu.
Stav MS značiek pred štartom štvrtého podujatia: 1. Mäkinen 20 bododov, 2. Sainz 16, 3. Rovanpera 10, 4. Delecour 8, 5. Radstrom 6, 6. Gardemeister 5, 7. Gronholm 4, 8. Schwarz a Burns po 3, 10. Loix, Solberg, A. McRae po 1. Značky: 1. Mitsubishi 33 bodov, 2. Ford 20, 3. Hyundai 8, 4. Subaru 7, 5. Škoda 6, 6. Peugeot 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.