zákonníka, ktorú včera šéf rezortu prezentoval pred poslancami Národnej rady SR. "Novela umožňuje účinnejší postih voči nájomcom, ktorí porušujú svoje povinnosti, najmä tým, že neplatia nájomné, poškodzujú prenajatý byt alebo sústavne narušujú pokojné bývanie ostatných nájomcov," zdôraznil Čarnogurský. Pripomenul, že novela zachováva práva nájomcov, ktorí si svedomite plnia svoje povinnosti, vyplývajúce z nájomného vzťahu.
Súd bude o vypovedaní nájmu z bytu rozhodovať už nie na návrh prenajímateľa, ale na návrh nájomcu, ktorý s výpoveďou nesúhlasil. Musí preukázať, že výpoveď nebola daná v súlade so zákonom. Nájomca neplatiaci nájomné alebo úhrady súvisiace s užívaním bytu, alebo pre jeho poškodzovanie a konflikty s ostatnými nájomníkmi v dome, nebude mať nárok na bytovú náhradu. V prípadoch hodných osobitného zreteľa, akými sú ťažký zdravotný stav alebo starostlivosť o maloleté dieťa, má podľa predloženej novely zákona právo na prístrešie.
Výpovedná lehota bude trvať tri mesiace po doručení výpovede nájomcovi. V prípade preukázateľnej hmotnej núdze sa výpoveď z titulu neplatenia nájomného a s bývaním súvisiacich nákladov bude platiť ochranná lehota v trvaní šiestich mesiacov.
Prenajímateľ bytu môže vypovedať nájom bytu aj preto, ak ho potrebuje pre seba, manžela, deti, vnukov, zaťa alebo nevestu, svojich rodičov alebo súrodencov. V takýchto prípadoch však musí doterajšiemu nájomníkovi poskytnúť náhradný byt. Ten musí mať primeranú obytnú plochu, vybavenie, umiestnenie a výšku nájomného ako vypratávaný byt, a to s prihliadnutím na životné a pracovné potreby dotknutého nájomníka. V takýchto prípadoch má tento aj nárok na úhradu nákladov spojených so sťahovaním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.